kaštieľ Kotešová

Kaštieľ, pôvodne gotická kúria, sa nachádza v obci Kotešová, ktorá leží v doline Rovnianky na styku Javorníkov s Bytčianskou kotlinou asi 5 km od Bytče.

kaštieľ / 320 m


SK | EN


hore

Kotešová, Žilinský kraj

N49° 14' 27.23",  E18° 35' 52.61"


Hatisow, Chotessow, Hothesso, Kotelna Hothesow, Nagy Kotessova, Velka Kotessowa, Nagykotessó, Trencsénkutás, Veľká Kotešová. Zemianska Kotešová, Nemes Hothesso, Nemes Kotessowa, Zeman Kotessowa, Nemeskiskotessó

Prístup - kaštieľ Kotešová

Cez obec Kotešová prechádza cesta č. 507, popri ktorej pred mostom ponad Hričovský kanál zaparkujeme. Je tu pomerne veľký priestor vedľa cesty pri autobusovej zastávke a predajnom stánku priamo oproti kaštieľu. Odtiaľ sa prejdeme ulicou pár metrov peši a dostaneme sa ku kaštieľu z druhej strany.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Hričov - 3.6 km, Bytčiansky zámok - 3.6 km, Súľov - 7.5 km, Budatínsky zámok - 9.9 km, Lietava - 10.9 km, Súľov-Hradná - 11.4 km, Považský hrad - Bystrica - 14.7 km, Nededza - 17.4 km

Interiér a exteriér

Pamiatkový výskum dokladá takmer neporušenú neskorostredovekú, pôvodne gotickú kúriu z konca 15. storočia, prestavanú koncom 16. storočia. Je to bloková dvojpriestorová stavba, dvojpodlažná s dvoma nárožnými vežami rozdielneho pôdorysu. Tejto etape vývoja zodpovedajú malé pravouhlé okná na vežiach so zošikmenou stranou, ktorá sa v dolnej tretine končí strieškovým nábehom, murovaný sedlový portál v interiéri veže spodkovitým pôdorysom a kľúčové strieľne s kamenným i omietkovým ostením na vežiach oboch podlažiach. Zaujímavý nález dvoch murovaných portálov s lomeným oblúkom v nadpraží, ktoré viedli z oboch strán do užšieho z oboch priestorov prízemia a vypovedajú o jeho funkcii prejazdu. Trámy drevených stropov sčasti presahovali cez stenu a spolu i s ďalšími drevenými konzolami vytvárali vonkajšiu pavlač, ktorá okrem štvorhrannej veže obliehala po celom obvode kúrie a obstarávala aj vstup do poschodia.

V ďalšej etape vývoja pribudli niektoré renesančné prvky slohove vyhranené, klenby vo všetkých priestoroch, väčšie kamenné pravouhlé okná s lištou a podokennou rímsou šikmého profilu na fasádach obytnej časti a reprezentačný kamenný portál z hornej siene do obytného priestoru. Klenby prízemia majú lunety s mohutnými hrebienkami, ktoré vo vrchole vytvárajú svorník a na poschodí sú vo vrchole terčíky s maľovanou solárnou rozetou. Zachovala sa kamenná dlažba z nepravidelných pieskovcových platní a kozub s kamennou doskou na konzolách. Prístavba, ktorá predĺžila objekt na západnej strane a určila mu dnešné dimenzie i vzťah, pochádza z 19. storočia. Pevnostný charakter stavby (veže, strieľne) je skôr symbolický a neumožňoval vážnejšiu obranu. Už spomenutá renesančná prestavba súvisela s veľkolepým vzorom zámku v Bytči meradlom, kamenným renesančným portálom a stredovekou farebnou škálou namaľovaných roziet na terčíkoch klenieb, ktoré nahradil štukový taliansky vzor.

Fotogaléria

2021

  • kaštieľ Kotešová-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Kotešová-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Kotešová-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Kotešová-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Kotešová-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Kotešová

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Pôvodná gotická stavba bola postavená koncom 15. storočia pôvodnými obrancami hraničného pásma. Bola sídlom nižšej zemianskej šľachty Kotešovských, neskôr Príleských. Okolo bola vodná priekopa. V roku 1546 kúpil kaštieľ od Felixa Príleského Juraj Hrabovský, ktorý koncom 16. storočia uskutočnil prestavbu v renesančnom štýle. V druhej polovici 19. storočia polovicu stavby zbúrali a postavili novú časť s rovnými stropmi a vyššími podlažiami.

Jednou z posledných majiteliek kaštieľa bola Irena Ballayová, ktorá zomrela v roku 1964. Kaštieľ bol v sedemdesiatych rokoch už v katastrofálnom stave. Obec v ňom neskôr mala knižnicu.

Čiastočná rekonštrukcia prebehla v roku 1983 a odkedy je v súkromných rukách, majiteľ ho v roku 2008 komplexne zrekonštruoval.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách, neprístupný verejnosti


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: www.kotesova.info, www.slovago.sk/kastiel-kotesova, zivot.pluska.sk, infotabuľa na kaštieli Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Kotešová


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu