Szunyoghovský kaštieľ Divinka

Renesančný kaštieľ v obci Divinka, pár km na SZ od Žiliny, pri vodnej nádrži Hričov

kaštieľ / 330 m


SK | EN


hore

Divinka, Žilinský kraj

N49° 15' 09.80",  E18° 41' 52.10"


Kysdywyne, Kysdyuyne, Cleyne Dywyna, Mala Divinka, Diwinka, Kiss Divinae, Mala Diwinka, Divina Klein, Kisdivény

Prístup - Szunyoghovský kaštieľ Divinka

Obec Divinka sa nachádza len kúsok na SZ od Žiliny. Kaštieľ sa nachádza priamo v obci v oplotenom areáli vedľa obecného úradu. Z hlavnej cesty, ktorá obcou prechádza odbočíme na cestu č.2093, ktorou sa dostaneme k areálu kaštieľa. Parkovanie je pomerne problematické, nakoľko je tu rušná premávka a úzke cesty. Dočasne je možné zaparkovať pri Materskej škole či supermarkete blízko kaštieľa, prípadne pri obecnom úrade. V prípade núdze, ak je brána areálu kaštieľa otvorená, môžeme zaparkovať i vo vnútri.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Budatínsky zámok - 3.2 km, Hričov - 7.3 km, Kotešová - 7.4 km, Lietava - 10.3 km, Nededza - 10.6 km, Bytčiansky zámok - 10.7 km, Súľov - 12 km, Krasňany - 14.6 km, Strečno - 14.8 km, Súľov-Hradná - 14.8 km, Starhrad - 15.3 km, Jasenica - 20 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je v súčasnosti čiastočne podpivničená, dvojpodlažná budova, s pôdorysom typu L. Na nárožiach sú okrúhle arkiere dosadajúce do steny mušľovým ornamentom. Na oknách sa zachovalo renesančné kamenné ostenie a na fasáde zvyšky horizontálnych sgrafitových pásov. Vstupný portál má kamennú šambránu a nad ním bol pôvodne kamenný reliéf dvojerbu (Szunyoghovský a Kádasovský) s nápisom a letopočtom 1723, kedy bola vykonaná prestavba.

Jednotlivé miestnosti na prízemí i na poschodí majú krížové hrebienkové a valené klenby s lunetou. Hlavná miestnosť na poschodí má však drevený trámový strop. Kaštieľ prešiel v osemdesiatych rokoch 20. storočia rekonštrukciou a sídlilo v ňom múzeum a knižnica. V rokoch 2007-2008 bol zakonzervovaný drevený krov a pokrytý novou šindľovou krytinou. V roku 2016 sa zrealizovala oprava a výstavba nového oplotenia a upravil sa terén okolo objektu. Napriek tomu je celkový stav kaštieľa zlý a budova chátra.

Fotogaléria

2021

  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt
  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt
  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt
  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt
  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt
  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt
  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt
  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt
  • Szunyoghovský kaštieľ Divinka-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - Szunyoghovský kaštieľ Divinka

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Hoci sa záznamy o pôvode renesančného kaštieľa v Divinke nezachovali, predpokladá sa, že ho postavili Szunyoghovci niekedy na prelome 16. až 17. storočia. Bratia Daniel a Erazmus Szunyoghovci vyrastali v rodnom renesančnom kaštieli v Jasenici a vďaka zachovanému textu dohody vieme, že Erazmus bol jediným vlastníkom usadlostí v Divinke a vybudoval v nej zatiaľ písomne bližšie neurčenú rezidenciu, pravdepodobne tento kaštieľ. Kaštieľ plnil pravdepodobne spočiatku aj obrannú funkciu a predpokladalo sa, že v jeho jadre existuje staršia bloková stavba, najnovšie výskumy však túto teóriu nepotvrdili.

V roku 1723 dal kaštieľ čiastočne upraviť Mikuláš Szunyogh (de Jeszenicze) s manželkou Barborou (Borbála) Kádas, keď pristavali nové severné krídlo. O ich iniciatíve svedčila kamenná nápisová doska nad hlavným vchodom s textom (v preklade) „Vážený a urodzený pán Mikuláš Szunyogh z Jasenice a Divinky, prísediaci sedmipanskej tabule Najsvätejšieho cisárskeho a kráľovského Veličenstva s urodzenou pani Barborou Kadas z Tassnadu, svojou manželkou, dal od základov postaviť na svoje náklady dedičom a svojim potomkom roku Pána 1723“.

Kaštieľ neskôr obýval ich syn František a jeho potomkovia. Szunyoghovci sídlili v kaštieli minimálne do roku 1816. Ďalšie údaje sa o kaštieli po tomto roku nezachovali, preto nie je zrejmé, či Szunyoghovci zotrvali v Divinke i potom a kto po nich rezidenciu získal. Od tohto obdobia kaštieľ chátral a neboli známi ani jeho ďalší vlastníci. Informácie sú známe až z neskoršieho obdobia, keď po druhej svetovej vojne pripadol kaštieľ štátu.

Od roku 1963 bol vedený ako národná kultúrna pamiatka. V roku 1974 ho od vtedajších majiteľov odkúpil Miestny národný výbor v Divinke. Krátko nato sa začalo s obnovou krovu a strešnej krytiny a následne s komplexnou rekonštrukciou, ktorá však nebola dokončená. Po rekonštrukcii boli priestory kaštieľa využívané ako múzeum. V 80. rokoch 20. storočia patril Okresnej knižnici v Žiline (neskôr Krajská knižnica), ale využíval sa len na uskladnenie kníh. Niekoľko rokov potom sídlila v priestoroch kaštieľa obecná knižnica, ktorú neskôr pre spory o vlastníctvo zrušili.

Začiatkom 90. rokov 20. storočia sa dve dolné miestnosti využívali ako zasadačka pre obecné zastupiteľstvo či volebná miestnosť. Úplne zanikol pôvodný areál, oklieštený len na plochu v bezprostrednom okolí kaštieľa.

V rokoch 2007 až 2008 došlo k opätovnej oprave kaštieľa, keď sa podarilo vymeniť šindľovú strechu. V roku 2014 bol spracovaný reštaurátorský výskum a návrh na reštaurovanie a v roku 2015 sa zrealizovala oprava a výstavba nového oplotenia a upravil sa terén okolo objektu.

V súčasnosti je kaštieľ vo vlastníctve Žilinského samosprávneho kraja. Kaštieľ chátra a vyžaduje si kompletnú rekonštrukciu. Hoci obec pripravila projekt obnovy už v roku 2009, stále chýbajú financie na jeho realizáciu.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ nie je prístupný verejnosti


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.divinka-lalinok.sk, www.zilinskyvecernik.sk, www.turistika.cz, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Szunyoghovský kaštieľ Divinka


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu