kaštieľ Súľov - Hradná

Renesančný kaštieľ v obci Súľov-Hradná, ktorá leží v Súľovskej kotline v centrálnej časti Súľovských vrchov, v juhovýchodnom výbežku okresu Bytča

kaštieľ / 445 m


SK | EN


hore

Súľov-Hradná, Žilinský kraj

N49° 08' 19.95",  E18° 35' 31.42"


Hradna, Gradna, Súlowské Hradno

Prístup - kaštieľ Súľov - Hradná

Kaštieľ sa nachádza v južnej časti obce Súľov-Hradná, zvanej Hradná. Po vstupe do obce pokračujeme stále rovno, až prídeme k odbočke vľavo. Odbočíme na úzku cestu, ktorá prechádza popri zvonici a po chvíli odbočíme vpravo, kde môžeme zaparkovať. Kaštieľ je odtiaľ vzdialený len pár metrov.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Súľov - 4 km, Lietava - 7.2 km, Hričov - 8.4 km, Bytčiansky zámok - 9.4 km, Považský hrad - Bystrica - 9.8 km, Kotešová - 11.4 km, Budatínsky zámok - 15 km, Nededza - 19.9 km

Interiér a exteriér

Renesančný kaštieľ bol postavený podľa vzoru thurzovského zámku v Bytči. Je to jednoposchodová budova s pôdorysom obdĺžnika s menším štvorcovým dvorcom a dvomi kruhovými nárožnými vežami. Okrúhle veže mali pôvodne cibuľovité strechy. Dodnes sa zachoval len severozápadný trakt s vežami a časť východného traktu, kde je voziareň. Kaštieľ bol značne poškodený na prelome 19. a 20. storočia jeho rôznorodým využitím. Jednotná zástavba bola rozparcelovaná medzi viacero majiteľov a každý si so svojou časťou nakladal ako chcel. Najhoršie dopadlo severné a východné krídlo, kde boli postavené rodinné domy. Severozápadné nárožie sa zachovalo v obvode, no bola poškodená strecha. Najviac zachovanou časťou je juhozápadné nárožie. Do areálu kaštieľa sa vchádzalo bránou, ktorá stála pri neďalekej zvonici.

Na niektorých oknách sa zachovali zvyšky šambrán. Okná okrúhlej veže a portál západnej fasády mali štukové orámovanie s abstraktnou ornamentikou. V strede západnej fasády pred portálom bolo kamenné schodisko. Stavba je zakončená novšou rímsou, pod oknami bolo esovité sgrafitó. V miestnostiach sú rovné stropy, iba v suteréne je valená klenba s lunetami.

Fotogaléria

2021

 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Súľov - Hradná-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Súľov - Hradná-1930 (info.sulov-hradna.sk)
 • kaštieľ Súľov - Hradná-1974 (info.sulov-hradna.sk)
 • kaštieľ Súľov - Hradná-(facebook)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Súľov - Hradná

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

V 16. storočí získal Pavol Akay majetky v Hradnej sobášom s Katarínou, dcérou Sebastiána Sirmiensisa zo Súľova. Odvtedy si rod, pôvodom z Vesprémskej stolice, písal prídomok z Aky a Hradnej. V roku 1591 sa spomína opustená kúria v Hradnej, ktorá Akayovcom už zrejme nevyhovovala, a preto si dali v Hradnej niekedy okolo roku 1600 postaviť nové sídlo. Renesančný kaštieľ postavili podľa vzoru thurzovského kaštieľa v Bytči, i keď s menšími rozmermi.

Písomná zmienka z roku 1781 spomína kaštieľ v súvislosti so stretnutím dedičov Štefana Akaya, ktorí si podelili jednotlivé časti kaštieľa, pričom dvor kaštieľa mal byť spoločný. V polovici 19. storočia Akayovci kaštieľ pravdepodobne z finančných dôvodov prenajímali. Jedným z nájomcov v roku 1851 bol aj istý pán Keler.

Svoj veľký rozkvet zažil kaštieľ za čias Márie Madocsányi, manželke hlavného župana Trenčianskej stolice, Pavla Madocsányiho. Počas jej vlastníctva mal kaštieľ pekne upravenú záhradu a konali sa tu hostiny. Do areálu kaštieľa sa vchádzalo bránou, ktorá stála pri neďalekej zvonici. Pred kaštieľom bol udržiavaný rybník s fontánou, rybami a vodnými rastlinami. V kaštieli sa dokonca varilo aj pivo. Mária zomrela v roku 1894 a kaštieľ získal jej synovec Pavol Andaházy, ktorý z neznámych dôvodov okrasnú záhradu zlikvidoval.

Neskôr panstvo patrilo Karolovi Alexandrovi, Deziderovi Súľovskému a aj Tatrabanke. Od nej ho odkúpil Vincent Mičura, ktorý povytínal stáročné lipy okolo kaštieľa. Kaštieľ nevhodne opravil, niektoré múry dokonca zbúral. V rokoch 1928 až 1930 sa v kaštieli vyučovalo. Prvým zásahom do areálu kaštieľa bolo posunutie toku riečky Hradnianky pri jej regulácii v roku 1930, čím sa zmenil celý priestor pred kaštieľom. Obyvatelia obce si v roku 1937 od pána Mičuru kaštieľ po častiach odkúpili. K rozdeleniu došlo v roku 1944 a niektorí z nových majiteľov v kaštieli aj bývali.

Okrem bývania kaštieľ slúžil v polovici 20. storočia prevádzke obchodu, vo veľkej sále sa konali dedinské zábavy. Národnou kultúrnou pamiatkou sa stal v roku 1963.

Aj v súčasnosti má kaštieľ viacerých vlastníkov a jeho časť je stále obývaná, no o kaštieľ sa nik nestará a chátra.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je z časti využívaný na bývanie, neprístupný verejnosti


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: slovenskehrady.sk, pamiatkynaslovensku.sk, info.sulov-hradna.sk, hrady.cz, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Súľov - Hradná


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu