kaštieľ Jasenica

Zrekonštruovaný, pôvodne renesančný kaštieľ sa nachádza v obci Jasenica, v Papradnianskej doline, asi 12 km od Považskej Bystrice.

kaštieľ / 320 m


SK | EN


hore

Jasenica, Trenčiansky kraj

N49° 10' 42.56",  E18° 26' 49.22"


Jezencha, Jezenche, Jasencia, Jaszencia, Yezenche, Jesenyca, Jessenycz, Gessenicz, Gesenycze, Jeszenieze, Jezenica, Nagyjeszence

Prístup - kaštieľ Jasenica

Obec Jasenica sa nachádza severne od Považskej Bystrice. Z hlavnej cesty, ktorá obcou prechádza, odbočíme zhruba v strede obce pri autobusovej zastávke do úzkej uličky. Minieme obchodný reťazec, Obecný úrad a onedlho prídeme ku kaštieľu na pravej strane. Pred kaštieľom je možné pohodlne zaparkovať na relatívne veľkej ploche.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Považský hrad - Bystrica - 3.8 km, Hatné - 5.7 km, Bytčiansky zámok - 9.4 km, Súľov - 9.9 km, Súľov-Hradná - 11.4 km, Kotešová - 13 km, Hričov - 13.1 km, Lietava - 17.4 km, Lednica - 18.7 km, Horovce - 19.8 km, Divinka - 20 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ s pôdorysom typu L, je dvojpodlažná stavba s dvojtraktovou dispozíciou. Má ústredné dvojramenné schodisko a v niektorých miestnostiach sú zachované renesančné valené klenby s lunetami a drevené trámové stropy, neskôr čiastočne nahradené rovnými stropmi. V jednej z miestností sa zachoval pôvodný renesančný kamenný kozub. Zachovali sa plastické šambrány na oknách s nadokennými a podokennými rímsami a nad portálom sa nachádza kamenná doska s erbmi a nápisom. Na nárožiach sa zachovalo pôvodné sgrafito.

Kaštieľ bol na konci 18. storočia barokovo prestavaný, menšie úpravy prebehli aj v 19. a 20.storočí. Ku komplexnej obnove kaštieľa došlo v rokoch 2003-2005.

Fotogaléria

2021

 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Jasenica-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Jasenica-Pred rekonštrukciou (www.kastieljasenica.sk)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Jasenica

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Obec Jasenica sa prvýkrát v listinách spomína v roku 1269, keď patrila nitrianskemu biskupovi. Od roku 1394 obec už patrila Mikulášovi Szunyoghovi. Szunyoghovci patrili k popredným zemianskym rodom v Uhorsku a po roku 1460 sa stali držiteľmi Budatína.

Daniel Szunyogh, trenčiansky slúžny, s manželkou Barborou Pružinskou, dal v roku 1618 postaviť v Jasenici renesančný kaštieľ. Dokumentuje to aj nápis s erbmi umiestnený nad hlavným vchodom do kaštieľa.

Szunyoghovci žili v kaštieľoch v Jasenici a v Divinke, od 18.storočia sa rod rozdelil na dve vetvy - Michal Szunyogh s manželkou Barborou žil v Jasenici. Po jeho smrti patril kaštieľ jeho synovi Valentínovi a s ním rod Szunyogh v Jasenici končí. V Divinke sa usadil Michalov strýko František s manželkou Janou a neskôr jeho potomkovia.

V 18. storočí bol kaštieľ barokovo prestavaný. K neskorším úpravám došlo aj v 19. a 20. storočí. V prvej polovici 20. storočia v ňom bývalo niekoľko lokálnych rodín. Od roku 1968 bol neobývaný a neskôr využívaný ako skladové priestory. V 2. polovici 20. storočia už kaštieľ chátral a okrem opravy strechy v 70. rokoch 20. storočia sa na ňom nerobili žiadne opravy.

Hoci sa obnova schátraného kaštieľa plánovala už v rokoch 1986-1990, k jeho komplexnej obnove došlo až v rokoch 2003-2005. Po rekonštrukcii tu až do roku 2010 sídlilo pracovisko a výstavné priestory Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.

Kaštieľ patrí obci Jasenica a od roku 2010 ho prenajíma. Slúži ako ubytovanie v historických apartmánoch, tiež ako miesto pre rôzne kultúrno-spoločenské podujatia a svadby.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je prístupný pre rôzne oslavy, svadby, podujatia, ale aj ako ubytovanie v historických apartmánoch.
Viac informácií


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.kastieljasenica.sk, www.jasenica.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Jasenica


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu