pevnosť Leopoldov

Pevnosť Leopoldov leží v rovnomennom mestečku na južných výbežkoch Považského Inovca. Už dlhé roky slúži ako väznica.

pevnosť / 143 m


SK | EN


hore

Leopoldov, Trnavský kraj

N48° 26' 39.53",  E17° 46' 40.61"


Leopoldopolis, Leopoldina, Leopoldstadt, Gecit Ujvar, Leopoldvar, Lipótvár, Leopold, Opold, Újvároska

Prístup - pevnosť Leopoldov

Pevnosť Leopoldov, v súčasnosti väznica, sa nachádza priamo v mestečku Leopoldov. Z Hlohovskej cesty sa v meste dostaneme na námestie Sv. Ignáca, kde sa nachádza menšie parkovisko pri pamätníku Jarolíma Gucmana, kde môžeme odstaviť auto. Ďalej pokračujeme po Gucmanovej ulici, prejdeme cez most a potom popri parkovisku pre návštevy väznice (v prípade, že nenájdeme miesto na vyššie spomínanom parkovisku, môžeme prísť autom až sem). Odtiaľ je to už len kúsok k bráne pevnosti - väznice.

Upozorňujeme, že je potrebné dodržiavať zákaz fotografovania, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam, hoci podľa vyjadrenia riaditeľa väznice by nemal byť problém fotiť verejné priestory ako sú vstupná brána a múry. Odporúčame fotografovať iba s povolením!

Čas 10 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Hlohovský zámok - 2.9 km, Koplotovce - 4.1 km, Horné Trhovište - 7.2 km, Rišňovce - 12.3 km, Lukáčovce - 12.6 km, Nové Sady - 15.3 km, Šintava - 17.6 km, Nitrianska Blatnica - 18.7 km, Moravany nad Váhom - 18.8 km

Interiér a exteriér

Pevnosť je postavená v renesančnom slohu, zaberá rozlohu 56 ha. Postavená bola v tom čase podľa najnovších vojenských obranných technológií. Vzorom pre pevnosti v Nových Zámkoch a Leopoldove bola pevnosť Palmanova v Taliansku. Leopoldovská protiturecká pevnosť má hviezdicový tvar, je tvorená šiestimi do kruhu umiestnenými päťcípimi bastiónmi spojenými ravelínmi. Bola obohnaná vodnou priekopou. Východný kanál ešte aj teraz jestvuje a použiva sa na odpad vody.

Uličná sieť bola rozložená lúčovite. Šesť vysunutých bášt tvorilo malé pevnôstky, po oboch stranách boli umiestnené strielne pre delá, ktorými strieľali na nepriateľa v krížovej paľbe.

Pevnosť má dve brány: východnú od Hlohovca a západnú od obce Leopoldov. Vchod do pevnosti tvorili padacie mosty, ktoré sa na noc a v čase nebezpečenstva zatvárali. Múry sú z kameňa, základy pevnosti a nárožia bášt z veľkých kamenných kvádrov. Múry sú šikmé. Výška čini cca. 10m, šírka 25m a hrúbka bášt až 50m. Vnútorný priemer medzi bránami je 320m a priečna vzdialenosť od rohu jednej bašty na roh druhej bašty je 600m. Na takom malom priestore bola vybudovaná mocná pevnosť, ktorú žiadny nepriateľ nedobyl útokom.pevnosť Leopoldov - pôdorys

Pôdorys - pevnosť Leopoldov


Fotogaléria

2017

 • pevnosť Leopoldov-Múry pevnosti
 • pevnosť Leopoldov-Múry pevnosti
 • pevnosť Leopoldov-Múry pevnosti
 • pevnosť Leopoldov-Vstupná brána
 • pevnosť Leopoldov-Vstupná brána
 • pevnosť Leopoldov-Vstupná brána
 • pevnosť Leopoldov-Múry pevnosti

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • pevnosť Leopoldov-história
 • pevnosť Leopoldov-1934
 • pevnosť Leopoldov-história
 • pevnosť Leopoldov-história

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • pevnosť Leopoldov-7/2016 - Poslal: Rompo

Pošlite nám vaše fotografie - pevnosť Leopoldov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Založenie pevnosti Leopoldov spadá do druhej polovice 17. storočia, ktoré sa v Európe vyznačovalo tureckými vojnami a protireformáciou. Postavená bola v rokoch 1665 - 1669 po páde pevnosti v Nových Zámkoch, dobytej pri ofenzíve Osmanskej ríše. Pevnosť bola odovzdaná svojmu účelu v roku 1669. Nad západnou bránou to hlása nápis z veľkých kovových písmen: L.I.D.G.R.I.S.A.A.A.H.B.R. - 1669. Sú to iniciály latinského textu: Leopoldus I, Dei Gratia Romanorum Imperator, Semper Augustus Archidux Austriae, Hungeriae, Bohemiseque Rex. - Anno 1669. V preklade: Leopold prvý, z Božej milosti rímsky cisár, vždy vznešený, rakúske arciknieža, uhorský a český kráľ. Rok 1669.

Pevnosť bola pomenovaná na počesť cisára Leopolda I. Po päťročnej výstavbe (1665 – 1669) však pevnosť, ktorá bola svojho času najmodernejším a najobávanejším hradom strednej Európy, do bojov s Turkami už nezasiahla. Svoje opodstatnenie však našla počas protihabsburských bojov. Neohrozilo ju ani jedno obliehanie, ani priamy úder. Pevnosť bola najsilnejšou pevnosťou habsburgského mocnárstva. V r.1678 pevnosť Leopoldov odolala Thökölyho kurucom, v r.1706 odoláva pri povstaní Františka Rákócziho. Za vlády Márie Terézie slúžila ako zásobáreň a sklad pre vojsko a v r.1783 ju navštívil cisár Jozef II., ktorý sa rozhodol do nej umiestniť vojenských veteránov z Budína.

V r.1848 pevnosť získavaju maďarskí povstalci, avšak plukovník Ordódy sa 2.februára 1849 vzdal veliteľovi cisárskych vojsk generálovi Šimuničovi. Neskôr v r.1855, po strate vojenského významu je pevnosť na základe Bachovho dekrétu prebudovaná na väznicu, aj keď už aj v skoršom období slúžila ako väzenie, kedy v období protireformácie boli v pevnosti uväznení v roku 1674 viacerí väzni z radov evanjelických a kalvínskych farárov, medzi nimi aj rektor Ján Simonides a kňaz Tobiáš Masník. Panuje konsenzus, že Leopoldov bol najmä v 50.rokoch 20.storočia spolu s koncentračnými a pracovnými tábormi popri uránových baniach najhorším z väzenských zariadení v komunistickom Česko-Slovensku a často je označovaný ako zariadenie likvidačné. Počas komunistického režimu boli kvôli útekom väzňov zničené kazematy, kostolík, boli postavené fabriky a administratívne budovy.

Pevnosť bola 17.septembra 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti naďalej slúži ako väznica.

Povesti a legendy

Povráva sa

Legenda hovorí, že mestskú pevnosť, dnešné väzenie, vraj staval vodník. Svojím spolupracovníkom sa predstavil ako Hans Wassermann z Bavorska. Mnohí si všimli, že mu nerobí problém pracovať v močiari, že mu nevadia komáre ani pijavice. Oveľa divnejšie im však bolo to, že sa Hans vždy o polnoci vyparil a nadránom vrátil. Mysleli si, že za nejakou dievkou behá, a tak chceli zistiť, ktorá ho tak uchvátila. Rozhodli sa ho teda sledovať. Hans však nezamieril do neďalekého mestečka, ale smerom k Váhu. Len čo prišiel k vode, zakvákal ani žaba a skočil do vody. Ani po vyše hodiny sa nevynoril, a tak si mysleli, že sa utopil. Aké bolo ich prekvapenie, keď Hansa našli ráno ležať v posteli. Dovtípili sa, že Wassermann je vodník z Váhu.

Užitočné informácie

V areáli pevnosti sa nachádza väznica. Vstup samozrejme nie je možný. Pozor aj na fotografovanie, bez špeciálneho povolenia riaditeľa väznice to neskúšajte.


Komentáre k objektu

 • Peter Sobota
 • 03.01.2022 00:35
 • pevnosť Leopoldov


Pochadzam z nedalekej dediny Cervenik.Este v 50 rokoch sa chodilo do väznice k lekarovi.Vstupne dvere a brana boli prisne strazene ozdrojenimi žandarmi ako sme ich volali.Napriek tomu sa mnohym väznom podarilo utiect .Vraj aj skokom z muru väznice.To potom po okolitych chotaroch chodili ozbrojene hliadky so psami.Väzni sa skryvali najmä na Vahu.Ako male deti sme chodili na Váh.Ked sme chytali rybky na Malom Vahu tak tam chytili jedneho uteceneho ktory sa skryval v sachorine.Dozorcovia sa spravali k nemu surovo.V pripade uteku väznov myslim bol aj nocny zakaz vychadzania.Ludia sa aj bali.Stal sa aj taky pripad bolo to v nedalekom chotari Zlkovce,v noci zastrelili Zlkovkeho Cigana.Boli kradnut na poli v noci a na vyzvu hliadky nereagovali a jeden z nich to dostal.Dozorcovia sa netesili v 50 rokoch oblube.Ludia skôr drzali utecencom.Vtedy tam boli prevazne politicky.Chodili sme aj na väzensky cintorin.Tam pochovavali väznov horsie ako zvierata.Použité zdroje a literatúra: WEB: www.geocaching.com, sk.wikipedia.org, teraz.sk, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

pevnosť Leopoldov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu