kaštieľ Rišňovce

Zrekonštruovaný, pôvodne opevnený renesančný kaštieľ sa nachádza priamo v obci Rišňovce, v Nitrianskej pahorkatine, asi 18 km severozápadne od mesta Nitra

kaštieľ / 160 m


SK | EN


hore

Rišňovce, Nitriansky kraj

N48° 22' 07.11",  E17° 53' 55.10"


Rechen, Eghazasrechen, Alsó-Récsény, Dolne Rissowcze, Unter Ritschen, Dolní Ryssňowce, Kysrechen, Felsö-Récseny, Horne Rissowcze, Ober Ritschen, Horní Rissňowce

Prístup - kaštieľ Rišňovce

V obci Rišňovce z hlavnej cesty odbočíme pred supermarketom do úzkej uličky, z ktorej hneď za kostolom odbočíme vpravo na cestu, ktorá nás dovedie až ku kaštieľu. Hneď vedľa kaštieľa je možné zaparkovať, prípadne pár metrov ďalej oproti predajni chovateľských potrieb.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Lukáčovce - 4.1 km, Nové Sady - 8.1 km, Hlohovský zámok - 10 km, Horné Trhovište - 11.5 km, Leopoldov - 12.3 km, Koplotovce - 13.7 km, Šintava - 14.5 km, Zoborský kláštor - 14.5 km, Nitriansky hrad - 15 km, Horné Obdokovce - 18 km, Horné Lefantovce - 19.4 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ bol postavený na rovine a ochranu mu zabezpečovalo opevnenie s baštami, ktorého posledné zvyšky boli odstránené v 20. storočí. Bola to trojpriestorová bloková prízemná a jednotraktová podpivničená stavba. Jeho stavebnú históriu možno rozdeliť do štyroch vývinových etáp.

Prvá etapa prebehla začiatkom 17. storočia, kedy bola stavba obnovená a zväčšená o trojpriestorový trakt a tiež zvýšená o druhé nadzemné podlažie. Suterén a priestory nadzemnej časti boli zaklenuté valenými klenbami s hrebienkovými lunetami.

Do druhej etapy môžeme zaradiť úpravu fasády maľovanou geometrickou výzdobou v prvej štvrtine 18. storočia.

Tretia etapa úprav bola zameraná na interiér, hlavne na strednú miestnosť v dnešnom južnom trakte, čiernu kuchyňu s otvoreným ohniskom a priestor na poschodí s vyústením schodiska, v dôsledku vybudovania centrálnych komínových prieduchov. Pravdepodobne bol vtedy v strednej miestnosti severného traktu na poschodí vybudovaný krb s použitím renesančných a gotických architektonických článkov na orámovanie jeho otvorov.

Poslednou etapou bola rano-baroková úprava, pričom renesančný objekt bol ponechaný v jeho dispozičnej štruktúre. Ďalšie úpravy súviseli so zmenou využitia objektu a narušili celistvosť stavby.

V roku 1994 bol realizovaný hĺbkový pamiatkový výskum a v rokoch 2010-2012 prebehla komplexná rekonštrukcia kaštieľa. V súčasnosti slúži ako múzeum.

Fotogaléria

2021

  • kaštieľ Rišňovce-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Rišňovce-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Rišňovce-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Rišňovce-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Rišňovce-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Rišňovce-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Rišňovce

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Výstavba renesančného kaštieľa sa datuje do začiatku druhej polovice 16. storočia, no z tohto obdobia sa nezachovali žiadne písomné zmienky. O vlastníkoch kaštieľa tiež nemáme veľa informácií. Matej Bel sa vo svojom 4. zväzku Notitia Hungariae Novae Historico-Geographica (r. 1742) zmieňuje o rode Rišňovských, ktorý bol údajne spätý s usadlosťou Horné a Dolné Rišňovce a kaštieľ, poškodený tureckými vojnami a inými udalosťami, patril kompossesorátu rodu Sandor. O tomto rode je v súčasnosti k dispozícii iba zopár údajov, napr. Mikuláš Sandor dal pristaviť ku kostolu sakristiu. Mikulášov syn Žigmund postavil svojej zosnulej manželke Johane na dolnorišňovskom cintoríne kaplnku. Ich syn Rudolf bol najbohatším zemepánom Dolných Rišňoviec.

Počas výstavby kostola bola na poschodí kaštieľa v roku 1772 zriadená súkromná kaplnka, kde boli dočasne slúžené bohoslužby.

Kaštieľ patrí medzi najstaršie budovy v tejto obci. Parcela kaštieľa je zo severnej strany ohraničená prízemnou budovou a miestnou komunikáciou, ktorá smeruje ku kostolu. Tento objekt bol nazývaný ako "bašty" a v minulosti mal obvodový múr členený dvomi oblými výstupkami, ktoré dnes už neexistujú. Boli odstránené v 20. storočí.

V decembri 1805 v ňom po porážke spojeneckých rakúskych a ruských vojsk armádou Napoleona v bitke pri Slavkove nocoval známy vojvodca Kutuzov.

Kaštieľ bol v niekoľkých etapách viackrát prestavaný a posledné úpravy, ktoré prebehli v priebehu 20. storočia boli väčšinou účelové a do veľkej miery boli zničené architektonické časti budovy. Tieto prestavby súviseli hlavne so zmenou využitia objektu.

Písomné zmienky sa zachovali až z neskoršieho obdobia a v nich je uvedené, že koncom 19. storočia bola obec v majetku Pavla Weisza a neskôr grófa Kuffnera zo Sládkovičova (až do roku 1918). Krátku dobu patril kaštieľ barónke z Kállas pri Nitre. Po rozparcelovaní majetkov dostal časť statkár František Němec, ktorému patril kaštieľ až do konca 2. svetovej vojny.

Od roku 1945 do konca šesťdesiatych rokov budova fungovala ako štátna meštianska škola. Potom sa využívala pre skladové účely, neskôr prestala byť využívaná úplne a začala chátrať.

V roku 1994 realizoval Slovenský pamiatkový ústav v kaštieli hĺbkový pamiatkový výskum.

V rokoch 2010 až 2012 kaštieľ kompletne zrekonštruovali, financovanie bolo pokryté z európskych fondov a časť z prostriedkov obce. Tá v kaštieli zriadila múzeum Michaila Illarionoviča Kutuzova, k čomu aktívne prispelo veľvyslanectvo Ruskej federácie a Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

V kaštieli sa nachádza Múzeum M.I.Kutuzova. Prehliadku je možné si dohodnúť na Obecnom úrade.
Viac informácií


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.risnovce.sk, europskenoviny.sk Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Rišňovce


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu