kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady

Renesančný kaštieľ rodiny Ghyczy, postavený na mieste stredovekého hrádku, sa nachádza v obci Nové Sady, ležiacej po oboch stranách potoka Radošinka v severozápadnej časti Nitrianskeho kraja.

Počasie Nové Sady

hore

Nové Sady, Nitriansky kraj, 150 m n.m.

N48° 24' 59.85",  E17° 58' 50.82"


Assakürt, Ašakert, Kürth, Kurt, Ghyczyovský kaštieľ

Prístup a okolie

Kaštieľ Ghyczyovcov sa nachádza v centre obce Nové Sady v areáli základnej školy. Obec leží blízko Nitry a prechádza ňou hlavná cesta 1678, z ktorej zhruba v strede obce odbočíme na cestu 1679, ktorou sa dostaneme k Obecnému úradu, kde je možné zaparkovať. Oproti je obchod s potravinami, kde je tiež dostatok miesta na parkovanie.

Odtiaľto pokračujeme peši rovno popri Základnej škole, nepôjdeme však do jej areálu z tejto strany, ale o kúsok ďalej je cesta vľavo (slepá ulička), ktorou to obídeme a ešte pred obytnými domami odbočíme opäť vľavo až dôjdeme priamo ku kaštieľu.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Zoborský kláštor - 11.4 km, Horné Lefantovce - 12.4 km, Oponický hrad - 13.4 km, Nitriansky hrad - 13.5 km, Hlohovský zámok - 14.3 km, Leopoldov - 15.3 km, Gýmeš - 17.8 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Zo začiatku 17.storočia, keď bol kaštieľ postavený na základe stredovekého hrádku, sa zachoval klenbový systém a súvislé plochy renesančnej omietky. Došlo k prestavbe poschodia a boli vykonané menšie prestavby, v rámci ktorých bola obnovená i fasáda.

Kaštieľ predstavuje obdĺžnikovú dvojpodlažnú nepodpivničenú budovu s jednoduchým pôdorysom a dvoma nárožnými polkruhovými baštami. Základná dispozícia stavby je tvorená konštrukčným a dispozičným dvojtraktom v severojužnom smere. Na priečelí, orientovanom do už zaniknutého parku, je centrálny rizalit s trojhranným štítom z obdobia renesančnej prestavby. Pred ním je umiestnený predstavaný balkón s kovanou mrežou, podopretý konzolou na dvoch dvojiciach toskánskych stĺpoch.

V decembri 2010 sa začalo s jeho rekonštrukciou, ktorá bola financovaná z Regionálneho operačného programu, s cieľom zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb nevyužívanej kultúrnej pamiatky prostredníctvom jej rekonštrukcie a obstarania vybavenia. V súčasnosti sa v objekte nachádza múzeum.

Pôdorys - kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady


K tomuto objektu nie je dostupný pôdorys. Máte pôdorys k dispozícii? Napíšte nám

Fotogaléria

2017

 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-história
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-2007
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-2010

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-objekt v čase rekonštrukcie 2010 poslal: Jozef

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený na základoch stredovekého hrádku, spomínaného v roku 1550. Pravdepodobne išlo o neskorostredoveký trojpriestorový objekt. Táto stredoveká stavba patrila členom rodu Assa z Kürthu (dnes Nové Sady). Rod Assa sa v dedine Kürth a okolí usadil už v priebehu 13.storočia. Koncom 30.rokov 16.storočia rod vymrel Ladislavom Assom. Počas svojho života odkázal svoje dediny Assa Kürth a Výčapky Matúšovi Henczovi. Vernosť Matúša Hencza a Jozefa (I.) Ghyczyho (†1561) kráľovi Ferdinandovi I. im priniesla potvrdenie spoločného zisku majetku vymretého rodu Assa.

Rod Ghyczy pochádzal z dediny Gic, ktorá sa nachádzala vo Vesprémskej stolici na území dnešného Maďarska, kde mal svoje majetky už od 13.storočia. Z členov tohto rodu sa do Nitrianskej stolice dostal až Jozef (I.) Ghyczy, ktorý získal tunajšie majetky vďaka sobášu so Žofiou Henczovou, dedičkou majetkov v Assa Kürthe. Jozef (I.) Ghyczy sa tak stal zakladateľom nitrianskej vetvy rodu. Jozef bol staviteľom opevneného kaštieľa. V r.1550 získal povolenie na stavbu objektu od kráľa Ferdinanda I. Okrem povolenia na stavbu opevneného sídla dostali Ghyczyovci aj významné kráľovské privilégium – právo meča, právo stíhať ťažké zločiny trestom smrti, ktoré si rod uplatňoval až do jeho zrušenia v roku 1848. Skvelý diplomat Jozef Ghyczy zabezpečil, že sa obec stala centrom panstva, z ktorého zemepánska rodina spravovala 15 poddanských obcí.

Po smrti Jozefa (I.) Ghyczyho vypukli nepokoje medzi jeho dvomi synmi – Štefanom (II.) Ghyczym z prvého manželstva a Jurajom (II.) Ghyczym z druhého manželstva s Dorotou Győrödyovou. V týchto vzájomných sporoch plnil funkciu obrany aj opevnený kaštieľ v Assa Kürthe, a preto v roku 1567 nariadil kráľ Maximilián I., aby bol kaštieľ zbúraný, čo sa však nikdy neuskutočnilo.

V prvej polovici 19. storočia došlo k významnej rekonštrukcii, ktorej sa ujal Andrej (III.) Ghyczy. Polorozpadnutý kaštieľ prestaval na poschodový vežový kaštieľ. Poslednými žijúcimi z rodu boli manželia Imrich (†1910) a Mária (†1922) Ghyczyovci. Kaštieľ bol ku koncu prvej polovice 20.storočia súčasťou veľkostatku rodiny Szmrecsányiovcov. V novodobej histórii bol kaštieľ využívaný ako škola, pohostinstvo, sklad, ale aj jedáleň pre základnú školu. Do súčasného stavu uviedla kaštieľ rekonštrukcia uskutočnená v rokoch 2010 až 2012, čím bol zadefinovaný účel využitia kaštieľa na múzeum.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.slovenskycestovatel.sk, www.novesady.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu