kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady

Renesančný kaštieľ rodiny Ghyczy, postavený na mieste stredovekého hrádku, sa nachádza v obci Nové Sady, ležiacej po oboch stranách potoka Radošinka v severozápadnej časti Nitrianskeho kraja.

kaštieľ / 150 m


SK | EN


hore

Nové Sady, Nitriansky kraj

N48° 24' 59.85",  E17° 58' 50.82"


Assakürt, Ašakert, Kürth, Kurt, Ghyczyovský kaštieľ

Prístup - kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady

Kaštieľ Ghyczyovcov sa nachádza v centre obce Nové Sady v areáli základnej školy. Obec leží blízko Nitry a prechádza ňou hlavná cesta 1678, z ktorej zhruba v strede obce odbočíme na cestu 1679, ktorou sa dostaneme k Obecnému úradu, kde je možné zaparkovať. Oproti je obchod s potravinami, kde je tiež dostatok miesta na parkovanie. Odtiaľ pokračujeme peši rovno popri Základnej škole, nepôjdeme však do jej areálu z tejto strany, ale o kúsok ďalej je cesta vľavo (slepá ulička), ktorou to obídeme a ešte pred obytnými domami odbočíme opäť vľavo až dôjdeme priamo ku kaštieľu.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Lukáčovce - 4.1 km, Rišňovce - 8.1 km, Horné Obdokovce - 10.2 km, Horné Trhovište - 10.3 km, Zoborský kláštor - 11.4 km, Horné Lefantovce - 12.4 km, Oponický hrad - 13.4 km, Oponice veľký kaštieľ - 13.5 km, Nitriansky hrad - 13.5 km, Oponice malý kaštieľ - 13.5 km, Hajná Nová Ves - 13.6 km, Hlohovský zámok - 14.3 km, Koplotovce - 14.4 km, Leopoldov - 15.3 km, Nitrianska Blatnica - 15.7 km, Gýmeš - 17.8 km

Interiér a exteriér

Zo začiatku 17.storočia, keď bol kaštieľ postavený na základe stredovekého hrádku, sa zachoval klenbový systém a súvislé plochy renesančnej omietky. Došlo k prestavbe poschodia a boli vykonané menšie prestavby, v rámci ktorých bola obnovená i fasáda.

Kaštieľ predstavuje obdĺžnikovú dvojpodlažnú nepodpivničenú budovu s jednoduchým pôdorysom a dvoma nárožnými polkruhovými baštami. Základná dispozícia stavby je tvorená konštrukčným a dispozičným dvojtraktom v severojužnom smere. Na priečelí, orientovanom do už zaniknutého parku, je centrálny rizalit s trojhranným štítom z obdobia renesančnej prestavby. Pred ním je umiestnený predstavaný balkón s kovanou mrežou, podopretý konzolou na dvoch dvojiciach toskánskych stĺpoch.

V decembri 2010 sa začalo s jeho rekonštrukciou, ktorá bola financovaná z Regionálneho operačného programu, s cieľom zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb nevyužívanej kultúrnej pamiatky prostredníctvom jej rekonštrukcie a obstarania vybavenia. V súčasnosti sa v objekte nachádza múzeum.

Fotogaléria

2017

 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-história
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-2007
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-2010

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-objekt v čase rekonštrukcie 2010 poslal: Jozef
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-2007 J.Slobodová
 • kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady-2007 J.Slobodová

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený na základoch stredovekého hrádku, spomínaného v roku 1550. Pravdepodobne išlo o neskorostredoveký trojpriestorový objekt. Táto stredoveká stavba patrila členom rodu Assa z Kürthu (dnes Nové Sady). Rod Assa sa v dedine Kürth a okolí usadil už v priebehu 13.storočia. Koncom 30.rokov 16.storočia rod vymrel Ladislavom Assom. Počas svojho života odkázal svoje dediny Assa Kürth a Výčapky Matúšovi Henczovi. Vernosť Matúša Hencza a Jozefa (I.) Ghyczyho (†1561) kráľovi Ferdinandovi I. im priniesla potvrdenie spoločného zisku majetku vymretého rodu Assa.

Rod Ghyczy pochádzal z dediny Gic, ktorá sa nachádzala vo Vesprémskej stolici na území dnešného Maďarska, kde mal svoje majetky už od 13.storočia. Z členov tohto rodu sa do Nitrianskej stolice dostal až Jozef (I.) Ghyczy, ktorý získal tunajšie majetky vďaka sobášu so Žofiou Henczovou, dedičkou majetkov v Assa Kürthe. Jozef (I.) Ghyczy sa tak stal zakladateľom nitrianskej vetvy rodu. Jozef bol staviteľom opevneného kaštieľa. V r.1550 získal povolenie na stavbu objektu od kráľa Ferdinanda I. Okrem povolenia na stavbu opevneného sídla dostali Ghyczyovci aj významné kráľovské privilégium – právo meča, právo stíhať ťažké zločiny trestom smrti, ktoré si rod uplatňoval až do jeho zrušenia v roku 1848. Skvelý diplomat Jozef Ghyczy zabezpečil, že sa obec stala centrom panstva, z ktorého zemepánska rodina spravovala 15 poddanských obcí.

Po smrti Jozefa (I.) Ghyczyho vypukli nepokoje medzi jeho dvomi synmi – Štefanom (II.) Ghyczym z prvého manželstva a Jurajom (II.) Ghyczym z druhého manželstva s Dorotou Győrödyovou. V týchto vzájomných sporoch plnil funkciu obrany aj opevnený kaštieľ v Assa Kürthe, a preto v roku 1567 nariadil kráľ Maximilián I., aby bol kaštieľ zbúraný, čo sa však nikdy neuskutočnilo.

V prvej polovici 19. storočia došlo k významnej rekonštrukcii, ktorej sa ujal Andrej (III.) Ghyczy. Polorozpadnutý kaštieľ prestaval na poschodový vežový kaštieľ. Poslednými žijúcimi z rodu boli manželia Imrich (†1910) a Mária (†1922) Ghyczyovci. Kaštieľ bol ku koncu prvej polovice 20.storočia súčasťou veľkostatku rodiny Szmrecsányiovcov. V novodobej histórii bol kaštieľ využívaný ako škola, pohostinstvo, sklad, ale aj jedáleň pre základnú školu. Do súčasného stavu uviedla kaštieľ rekonštrukcia uskutočnená v rokoch 2010 až 2012, čím bol zadefinovaný účel využitia kaštieľa na múzeum.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.slovenskycestovatel.sk, www.novesady.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Ghyczyovcov - Nové Sady


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu