kaštieľ Čereňany

Pôvodne renesančný kaštieľ typu južného opevneného kastelu, sa nachádza v obci Čereňany na Hornej Nitre, 20 km od Bojníc obklopený parkom s takmer 250-ročnými stromami

kaštieľ / 221 m


SK | EN


hore

Čereňany, Trenčiansky kraj

N48° 38' 31.06",  E18° 29' 05.37"


Cherimen, Cherene, Cžerenany, Čerene, Čereany, Cserenye

Prístup - kaštieľ Čereňany

Kaštieľ sa nachádza v obci Čereňany, ktorá leží na trase Nováky a Partizánske. Kaštieľ je hneď vedľa hlavnej cesty (Prievidzská), ktorá obcou prechádza. Z nej odbočíme na Školskú ulicu, kde je pomerne frekventované parkovisko priamo pred kaštieľom, z veľkej časti vyhradené pre návštevníkov reštaurácie v kaštieli.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Chalmová - 2.6 km, Veľké Uherce - 4.9 km, Zemianske Kostoľany - 5.8 km, Šimonovany - 7 km, Diviacka Nová Ves - 11.8 km, Sivý Kameň - 12.3 km, Žabokreky nad Nitrou - 13.5 km, Uhrovec - 14.3 km, Klátova Nová Ves - 15.7 km, Skýcov - 16.2 km, Bojnický zámok - 16.8 km, Bošany - 18.7 km, Hrušov - 18.7 km, Dlžín - 19.3 km, Živánska veža - 19.8 km

Interiér a exteriér

Pôvodne mal kaštieľ charakter opevnenej stavby a bol obklopený vodnou priekopou. Je to dvojpodlažná budova na obdĺžnikovom pôdoryse s dvoma nárožnými okrúhlymi vežami. Pri ďalších stavebných zásahoch bol jeho vzhľad zmenený do klasicistického štýlu s lizénami (zvislými výstupkami na čelnej strane budovy bez hlavice a pätky) a stredným rizalitom. Pôvodná dispozícia stavby je čiastočne zachovaná v miestnostiach s valenými lunetovými klenbami. Okolo objektu sa zachovali zvyšky niekdajšieho parku s terasovite riešenou úpravou vodnej priekopy.

Objekt je zrekonštruovaný a je v ňom prestížna reštaurácia s penziónom.

Fotogaléria

2020

  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Čereňany-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Čereňany

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Kaštieľ bol postavený okolo roku 1640 ako stavba južného kastelu. Pôvodne mal charakter opevnenej stavby a bol obklopený vodnou priekopou.

Pôvodnými majiteľmi kaštieľa boli Majthényiovci, neskôr Hunyadiovci. Na konci 19. storočia ho vlastnila rodina Kaltenbachová, neskôr grófka Shemper. Pred 1. svetovou vojnou ho vlastnil Edmund Vépy Wongronitsch.

Kaštieľ bol po roku 1920 predaný právnikovi Metodovi Bellovi, prezidentovi Zemědelskej rady na Slovensku. Rodina Bellovcov vlastnila kaštieľ do roku 1949. Po roku 1950 v ňom bolo riaditeľstvo Štátneho majetku, od roku 1955 v ňom sídlil až do roku 1992 Miestny národný výbor obce. V reštitúcii bol kaštieľ vydaný dedičom rodiny Bellovcov – vnukom pôvodného majiteľa, ktorí ho následne predali spoločnosti Xandra, ktorá v rokoch 2002 - 2005 vykonala generálnu opravu kaštieľa. Od roku 2005 sa v kaštieli nachádza reštaurácia Afrodita s penziónom, koňakovým klubom a historickou vínnou pivnicou.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

V kaštieli je reštaurácia s ubytovaním.
Otváracia doba


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.cerenany.sk, lenposlovensku.sk, www.slovago.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Čereňany


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu