kaštieľ Veľké Uherce

Pôvodne renesančný kaštieľ so stredovekým jadrom, prestavaný v romantickom neogotickom slohu v obci Veľké Uherce

kaštieľ / 218 m


SK | EN


hore

Veľké Uherce, Trenčiansky kraj

N48° 36' 43.49",  E18° 26' 06.36"


Vgrich, Vgruch, Vgroch, Vgrouch, Vgrot, Ugrouch, Nogvgrouch, Nog Ugrouch, Nagy Ugrócz, Gross Ugrócz

Prístup - kaštieľ Veľké Uherce

Kaštieľ sa nachádza v obci Veľké Uherce, popri ceste 511, ktorá obcou prechádza. Od Partizánskeho sa dostaneme do obce, po pravej strane hneď na začiatku minieme kostol, a onedlho na ľavej strane uvidíme bránu do areálu a rozsiahly plot. Pred bránu sa zmestí jedno auto, no ak tu nenájdeme miesto, odporúčame zaparkovať až pri budove na mieste, kde múr končí, keďže cesta je tu pomerne rušná. Areál kaštieľa však býva uzamknutý, kaštieľ je v súkromných rukách.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Šimonovany - 3.9 km, Čereňany - 4.9 km, Chalmová - 6.8 km, Žabokreky nad Nitrou - 9.7 km, Zemianske Kostoľany - 10.6 km, Klátova Nová Ves - 10.8 km, Skýcov - 12.2 km, Bošany - 14.2 km, Hrušov - 14.9 km, Diviacka Nová Ves - 15.6 km, Uhrovec - 16.1 km, Sivý Kameň - 17.1 km, Živánska veža - 17.5 km, Čierny hrad - 18.6 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je štvorkrídlová budova s kruhovými nárožnými vežami. Má dvojtraktové prízemie s neogotickou kaplnkou, prístupnou bohato riešeným portálom. Na druhom podlaží sú reprezentačné miestnosti s vyrezávanými drevenými stropmi, stenami obloženými drevenými obkladmi a vzorovými parketami. Nachádza sa tu romantická rytierska sieň s bustami rytierov na stenách. Vo vnútornom zariadení je gobelín umiestnený v slávnostnej sieni, predstavuje kráľa sediaceho na tróne, obklopeného množstvom postáv. Nachádza sa tu reliéfna podobizeň baróna Thoneta z roku 1904 od P. Breithuta z Viedne.

Dnes kaštieľ patrí potomkovi pôvodných majiteľov Flaviovi Thonetovi, ktorý ho postupne opravuje. Súčasťou kaštieľa by malo byť múzeum Thonetovského nábytku, v budúcnosti sa má sprístupniť kaplnka i park.

Fotogaléria

2020

 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • kaštieľ Veľké Uherce-1903 Zdroj: dka.oszk.hu
 • kaštieľ Veľké Uherce-Pred rekonštrukciou Zdroj: http://archiv.velkeuherce.sk
 • kaštieľ Veľké Uherce-história
 • kaštieľ Veľké Uherce-história

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Veľké Uherce

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Na mieste kaštieľa stál najneskôr v 15. storočí pravdepodobne opevnený hrádok, ktorého časti murív boli zabudované do konštrukcie kaštieľa.

Kaštieľ bol pôvodne renesančný a dal ho postaviť v roku 1622 Michal Bossányi s manželkou Margarétou. Prestavaný bol v 18. storočí v barokovom slohu. Za čias majiteľa Jána Keglevicha došlo v rokoch 1845-1860 k ďalším prestavbám kaštieľa a objekt tak získal romantizujúcu neogotickú podobu. Keglevich sa inšpiroval vzormi anglických stredovekých hradov.

Prestavby však boli finančne náročné a pre rodinné spory menil majiteľov až do roku 1865, keď bol kaštieľ predaný nemeckej rodine Thonetovcov, ktorí boli v tom čase výrobcami nábytku z ohýbaného dreva. Thonetovci pokračovali v neogotických prestavbách a kaštieľ vlastnili do 2. svetovej vojny.

Po roku 1945 bola v kaštieli zriadená škola. Nachádzali sa tu aj internáty a neskôr slúžili jeho priestory aj ako textilné sklady. Práve tým sa priestory zdevastovali. Po vojne bol kaštieľ vykradnutý. V roku 1970 prebehol pamiatkový výskum a v roku 1979 začala nie celkom citlivá rekonštrukcia, ktorá bola ukončená až v roku 1990.

V roku 2009 kaštieľ odkúpil potomok pôvodných majiteľov Flavio Thonet, ktorý ho postupne opravuje. V budúcnosti by súčasťou kaštieľa malo byť múzeum Thonetovského nábytku či reštaurácia.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách, neprístupný verejnosti


Komentáre k objektu

 • Vojtech Czobor
 • 09.02.2021 23:20
 • kaštieľ Veľké Uherce


Som rád, že spomínate Velké Uherce a rodinu Thonetovcov. Býval som v tej obci ako dieťa, prakticky od narodenia (1943) do roku 1948. Pred februárom 1948 môj otec, Vojtech Czobor st. robil u grófa Thoneta záhradníka a udržiaval v poriadku celý areál s parkom. On, ako aj ľuda v obci si Thonetovcov veľmi ctili. Som rád, že sa objekt dostal nazad, do rúk majiteľov, ktorí možno ešte zachránia, čo bolo za vlády komunistov pokazené. Hmlisto si pamätám, že to bol krásny a upravený areál.Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: putovaniesmobilom.sk, velkeuherce.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Veľké Uherce


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu