Vodný hrad v Šimonovanoch

Vodný hrad Šimonovany je pozostatkom nížinného hradu. Nachádza v rovnomennej časti mesta Partizánske, v južnej časti Trenčianskeho kraja na mieste sútoku riek Nitry a Nitrice.

kaštieľ / 193 m


SK | EN


hore

Partizánske, Trenčiansky kraj

N48° 37' 51.88",  E18° 23' 27.49"


Simony

Prístup - Vodný hrad v Šimonovanoch

Kaštieľ Šimonovany je situovaný v rovnomennej časti mesta Partizánske medzi ulicami Šimonovianska a Jána Bottu. Prístup je jednoduchý. Z hlavnej Nitrianskej cesty prechádzajúcej mestom odbočíme na Šimonoviansku, po ktorej pokračujeme ďalej, až po ľavej strane uvidíme kaštieľ. Hneď oproti kaštieľu je vpravo väčšie parkovisko. Odtiaľ len prejdeme peši cez cestu až k vstupnej bráne do areálu.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Veľké Uherce - 3.9 km, Žabokreky nad Nitrou - 6.5 km, Čereňany - 7 km, Chalmová - 7.7 km, Klátova Nová Ves - 9.6 km, Zemianske Kostoľany - 11.6 km, Bošany - 11.9 km, Uhrovec - 13.7 km, Skýcov - 14.4 km, Diviacka Nová Ves - 14.9 km, Hrušov - 17.1 km, Čierny hrad - 19 km, Sivý Kameň - 19.2 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je dvojpodlažnou jednotraktovou budovou so vstupnou vežou. Má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 26,7 x 9,6 m, z ktorého vystupuje štvorcový pôdorys veže. Na severozápadnej strane budovy sa nachádzajú zvyšky menšieho výklenku, ktorý je prepojený s portálom sídla.

V interiérovom členení dominuje na oboch podlažiach rozdelenie na tri hlavné miestnosti. V hlavnom obdĺžnikovom trakte i vo vstupnej veži sa nachádzajú badateľné stopy gotického stavebného štýlu.Vodný hrad v Šimonovanoch - pôdorys

Pôdorys - Vodný hrad v Šimonovanoch


Fotogaléria

2019

 • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
 • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
 • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
 • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
 • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
 • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
 • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Vodný hrad v Šimonovanoch-stav pred rekonštrukciou

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • Vodný hrad v Šimonovanoch-2021 Mária Víziková
 • Vodný hrad v Šimonovanoch-2021 Mária Víziková

Pošlite nám vaše fotografie - Vodný hrad v Šimonovanoch

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Pôvod kaštieľa sa odhaduje na 14. - 15. storočie, kedy objekt ležal na "ostrove" v strede slučky meandra rieky Nitry, z čoho vyplynul i názov vodný hrad. Je najstarším zachovaným goticko-renesančným šľachtickým sídlom na Slovensku. Kaštieľ je pozostatkom neskororománskeho nížinného hradu z 12. až 13. storočia. Základy hradu sa zistili v podobe opevnenej obytno-obrannej veže na mieste, ktoré bolo prirodzene chránené meandrami rieky Nitra. V blízkosti zaniknutej veže postavili v 14. storočí vežu obdobnej funkcie.

V prvej tretine 15. storočia k nej pristavali palác a lokalitu znovu opevnili. K tejto úprave sa viaže aj listina Žigmunda z roku 1426, ktorou povoľuje dokončiť rozostavané kamenné "fortalicium" Imrichovi a Mikulášovi de Simonyi.

V 16. storočí prešiel kaštieľ renesančnými úpravami. V 80-tych rokoch 19. storočia bol kaštieľ reštaurovaný, boli reprodukované aj renesančné úpravy zo 16. a 17. storočia. Po roku 1945 boli plochy okolo kaštieľa rozparcelované na domovú výstavbu. Tým zanikli trasy opevnenia z čias renesancie a neskorej gotiky a tak sa zachoval len park v priestore priľahlom k vodnému hradu.

Posledná rozsiahla rekonštrukcia kaštieľa v Šimonovanoch bola realizovaná v roku 2015. Kaštieľ bol sprístupnený verejnosti od mája 2016.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

V objekte sa nachádza vysunuté pracovisko mestskej knižnice a expozitúra mestského múzea.
Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

 • Smiešková
 • 10.05.2021 13:49
 • Vodný hrad v Šimonovanoch


Dobry den, kde najdem ceny vstupneho. Dakujem.

Hrady-zamky.sk: Dobry den, v sekcii Uzitocne informacie zvycajne uvadzame odkaz na stranku, kde je mozne informacie najst. Konkretne pre tento objekt skuste navstivit https://muap.sk/index.php/vodny-hrad/ a skuste ich kontaktovatPoužité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, WEB: www.partizanske.sk, slovenskycestovatel.sk, www.trencinregion.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Vodný hrad v Šimonovanoch


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu