Vodný hrad v Šimonovanoch

Vodný hrad Šimonovany je pozostatkom nížinného hradu. Nachádza v rovnomennej časti mesta Partizánske, v južnej časti Trenčianskeho kraja na mieste sútoku riek Nitry a Nitrice.

Počasie Partizánske

hore

Partizánske, Trenčiansky kraj, 193 m n.m.

N48° 37' 51.88",  E18° 23' 27.49"


Simony

Prístup a okolie

Kaštieľ Šimonovany je situovaný v rovnomennej časti mesta Partizánske medzi ulicami Šimonovianska a Jána Bottu. Prístup je jednoduchý. Z hlavnej Nitrianskej cesty prechádzajúcej mestom odbočíme na Šimonoviansku, po ktorej pokračujeme ďalej, až po ľavej strane uvidíme kaštieľ. Hoci brána do areálu je aj z tejto strany, nie je tu priestor pre autá, preto ak prichádzame autom, odporúčame zaparkovať pri druhej bráne na ulici Jána Bottu.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Bošany - 11.9 km, Skýcov - 14.4 km, Hrušov - 17.1 km, Čierny hrad - 19 km, Sivý Kameň - 19.2 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Kaštieľ je dvojpodlažnou jednotraktovou budovou so vstupnou vežou. Má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 26,7 x 9,6 m, z ktorého vystupuje štvorcový pôdorys veže. Na severozápadnej strane budovy sa nachádzajú zvyšky menšieho výklenku, ktorý je prepojený s portálom sídla.

V interiérovom členení dominuje na oboch podlažiach rozdelenie na tri hlavné miestnosti. V hlavnom obdĺžnikovom trakte i vo vstupnej veži sa nachádzajú badateľné stopy gotického stavebného štýlu.

Pôdorys - Vodný hrad v Šimonovanoch


Vodný hrad v Šimonovanoch - pôdorys


Fotogaléria

2019

  • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
  • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
  • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
  • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
  • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
  • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt
  • Vodný hrad v Šimonovanoch-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • Vodný hrad v Šimonovanoch-stav pred rekonštrukciou

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Vodný hrad v Šimonovanoch

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

Pôvod kaštieľa sa odhaduje na 14. - 15. storočie, kedy objekt ležal na "ostrove" v strede slučky meandra rieky Nitry, z čoho vyplynul i názov vodný hrad. Je najstarším zachovaným goticko-renesančným šľachtickým sídlom na Slovensku. Kaštieľ je pozostatkom neskororománskeho nížinného hradu z 12. až 13. storočia. Základy hradu sa zistili v podobe opevnenej obytno-obrannej veže na mieste, ktoré bolo prirodzene chránené meandrami rieky Nitra. V blízkosti zaniknutej veže postavili v 14. storočí vežu obdobnej funkcie.

V prvej tretine 15. storočia k nej pristavali palác a lokalitu znovu opevnili. K tejto úprave sa viaže aj listina Žigmunda z roku 1426, ktorou povoľuje dokončiť rozostavané kamenné "fortalicium" Imrichovi a Mikulášovi de Simonyi.

V 16. storočí prešiel kaštieľ renesančnými úpravami. V 80-tych rokoch 19. storočia bol kaštieľ reštaurovaný, boli reprodukované aj renesančné úpravy zo 16. a 17. storočia. Po roku 1945 boli plochy okolo kaštieľa rozparcelované na domovú výstavbu. Tým zanikli trasy opevnenia z čias renesancie a neskorej gotiky a tak sa zachoval len park v priestore priľahlom k vodnému hradu.

Posledná rozsiahla rekonštrukcia kaštieľa v Šimonovanoch bola realizovaná v roku 2015. Kaštieľ bol sprístupnený verejnosti od mája 2016.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

V objekte sa nachádza vysunuté pracovisko mestskej knižnice a expozitúra mestského múzea.
Otváracia doba a vstupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, WEB: www.partizanske.sk, slovenskycestovatel.sk, www.trencinregion.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Vodný hrad v Šimonovanoch


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu