Žabokreky nad Nitrou

Pôvodne gotický vežový hrádok (uvádzaný aj ako opevnený kaštieľ), v súčasnosti obytná veža, sa nachádza v obci Žabokreky nad Nitrou, na Nitrianskej nive, asi 6km na Z od Partizánskeho

kaštieľ / 186 m


SK | EN


hore

Žabokreky nad Nitrou, Trenčiansky kraj

N48° 37' 18.764",  E18° 18' 13.359"


Zabokrek, Nyitrazsámbokrét

Prístup - Žabokreky nad Nitrou

Obec Žabokreky nad Nitrou sa nachádza pár km na západ od Partizánskeho. Cez obec prechádza Topoľčianska Cesta. Po nej sa dostaneme zhruba do stredu obce, kde je odbočka na Tehelnú ulicu. Auto môžeme odstaviť na okraji hlavnej cesty, kde je provizórny odstavný pruh. Prípadne ak z hlavnej cesty odbočíme na spomínanú Tehelnú ulicu, tak popri ceste je možné nájsť miesto na státie.

Bezprostredne vedľa hlavnej cesty vedie súbežne cestička medzi stromami za obytnými domami až k bývalej strážnej veži. Budova je v súkromných rukách, vstup nie je možný. Prístupová cesta je taktiež na súkromnom pozemku, vstupujte na ňu len na vlastné riziko.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Bošany - 6.1 km, Klátova Nová Ves - 6.3 km, Šimonovany - 6.5 km, Veľké Uherce - 9.7 km, Čereňany - 13.5 km, Chalmová - 13.9 km, Skýcov - 15.7 km, Uhrovec - 16.1 km, Čierny hrad - 16.5 km, Zemianske Kostoľany - 17.8 km, Hrušov - 18.3 km, Topoľčiansky hrad - 19.1 km, Diviacka Nová Ves - 19.6 km

Interiér a exteriér

Mohutná hranolová vežová stavba s modernistickou fasádou. Okolo nej boli v dávnej minulosti valy. Na severnej strane budovy sú zachované časti gotických konzol z pôvodnej ochodze. Pivnica je zaklenutá na stredný stĺp. Pri renesančnej úprave nárožia ozdobili nepravými sgrafitami.

V 20.storočí bol objekt prebudovaný na obytný dom. Vnútorná dispozícia bola úplne prestavaná.

Fotogaléria

2020

  • Žabokreky nad Nitrou-Pohľad na objekt
  • Žabokreky nad Nitrou-Pohľad na objekt
  • Žabokreky nad Nitrou-Pohľad na objekt
  • Žabokreky nad Nitrou-Pohľad na objekt
  • Žabokreky nad Nitrou-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • Žabokreky nad Nitrou-Zdroj: zabokrekynadnitrou.sk
  • Žabokreky nad Nitrou-Zdroj: zabokrekynadnitrou.sk

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Žabokreky nad Nitrou

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Na území Žabokriek existovala stredoveká osada. Rok 1291 treba považovať len za rok prvej písomnej zmienky o starobylej už dávno jestvujúcej osade. Žabokreky boli starým šľachtickým majetkom, ktorí vlastnili šľachtici Zsámbokréthyovci, ktorí patrili k vyššej šľachte.

Za čias Karola Róberta tu zrejme Zsámbokréthyovci okolo roku 1320 postavili hrádok v podobe opevnenej vežovej stavby s valmi, niekde uvádzaný aj ako opevnený kaštieľ. V roku 1530 vnikli turecké oddiely hlboko na územie Slovenska. Vďaka tomu, že na okraji Žabokrekov stál opevnený kaštieľ, Turci nezničili Žabokreky úplne. Vypálili iba severný, nechránený koniec.

Počas dvojvládia Ferdinanda I. a Jána Zápoľského lúpežní rytieri Podmanickovci obsadili aj kaštieľ v Žabokrekoch, ktorý začali ešte viac opevňovať. Habsburský dvor to nemohol nechať bez povšimnutia a tak sa snažil kaštieľ dobyť. Podmanickovci sa však udržali. Vlastnícke pomery sa zrejme ustálili až po vymretí Podmanickovcov v roku 1559, kedy bol objekt vrátený Pavlovi Zsámbokréthymu.

Hrádok bol v 16. a 17. storočí renesančne upravovaný. Turci začali znova ohrozovať oblasť Ponitria. Žabokreky však ani v týchto pohnutých dobách neprestávali byť centrom obchodného a spoločenského ruchu. Hrádok poškodil požiar a po obnove už nedisponoval pôvodnou výškou, bol o podlažie nižší. Objekt sa potom dostal do rúk biskupa Ürményiho a neskôr Vincenta Petrikovitsa.

V 19. storočí vznikli prízemné prístavby. Istý čas objekt slúžil ako pošta a v 20. storočí bol prebudovaný na obytný dom. Objekt je stále v rukách potomkov Petrikovitsa.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Budova je v súkromných rukách, pre verejnosť neprístupná.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: zabokrekynadnitrou.sk, kronika obce Žabokreky n. Nitrou, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Žabokreky nad Nitrou


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu