kaštieľ Chalmová

Pôvodne renesančný kaštieľ, postavený na starších základoch (pevnosti), sa nachádza v miestnej časti obce Bystričany, v Chalmovej. Obec leží v centrálnej časti Hornonitrianskej kotliny na úpätí Drieňového vrchu v najjužnejšej časti Nitrických vrchov.

kaštieľ / 220 m


SK | EN


hore

Bystričany-Chalmová, Trenčiansky kraj

N48° 39' 55.78",  E18° 28' 53.58"


Nytrazeg, Chalmowa, Nyitraszeg

Prístup - kaštieľ Chalmová

Cez obec Bystričany vedie cesta č.64. V smere na Čereňany z nej odbočíme na cestu 1789, ktorá vedie do miestnej časti Chalmová. Po tejto ceste pokračujeme stále rovno, až prejdeme mostom ponad rieku Nitra, potom sa cestou vľavo dostaneme ku kaštieľu, ktorý sa nachádza na pravej strane. Auto môžeme odstaviť popri ceste v okolí kaštieľa.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Čereňany - 2.6 km, Zemianske Kostoľany - 4 km, Veľké Uherce - 6.8 km, Šimonovany - 7.7 km, Diviacka Nová Ves - 9.2 km, Sivý Kameň - 11.8 km, Uhrovec - 11.9 km, Žabokreky nad Nitrou - 13.9 km, Bojnický zámok - 14.6 km, Dlžín - 16.7 km, Klátova Nová Ves - 17.1 km, Skýcov - 18.6 km, Bošany - 19.5 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je pôvodne renesančnou stavbou. Je dvojpodlažný s pivnicou a má pôdorys typu nepravidelného U a má dvojtraktovú dispozíciu. Na čelnom krídle sú dve nárožné veže. V strede čelného krídla bol pristavaný vstupný portikus s balkónom. V 18. storočí bol zbarokizovaný.

V interiéri sa čiastočne zachovali renesančné krížové klenby a lunetová klenba so štukovým obrazcom. V kaštieli sa nachádza reedukačné zariadenie.

Fotogaléria

2020

  • kaštieľ Chalmová-Pohľad na objekt. Zdroj: wikipedia
  • kaštieľ Chalmová-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Chalmová-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Chalmová-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Chalmová-Pohľad na objekt
  • kaštieľ Chalmová-Pohľad zhora - foto tabuľa pri objekte

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • kaštieľ Chalmová-Zdroj: gallery.hungaricana.hu

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

  • kaštieľ Chalmová-2021 Mária Víziková
  • kaštieľ Chalmová-2021 Mária Víziková

Pošlite nám vaše fotografie - kaštieľ Chalmová

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Kaštieľ v Chalmovej bol postavený v prvej polovici 17. storočia, na mieste staršej stredovekej stavby, pravdepodobne pevnosti. Istý čas bol sídlom rodu Detrich.

Objekt bol zbarokizovaný v 18. storočí. Najvýraznejšie ho prestavali v 19. storočí, keď rozšírili jeho múry a získal klasicistické prvky. Renovovaný bol v polovici 40-tych rokov 20. storočia jeho posledným majiteľom, ktorý kaštieľ obýval. Bol to August Haupt-Stummer von Tavarnok so svojou rodinou.

V roku 1966 tu bolo zriadené výchovné zariadenie - domov mládeže. V roku 1972/73 bol domov mládeže premenovaný na Výchovný ústav pre mládež. V roku 1976 bola zriadená pri výchovnom ústave pre mládež učňovská škola. Zariadenie sa budovalo a zveľaďovalo. V roku 1993 bola vybudovaná nadstavba v pravom krídle kaštieľa, do ktorej sa presťahovalo už vtedy odborné učilište.

Od apríla roku 2004 slúži kaštieľ ako reedukačné centrum.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

V objekte je reedukačné centrum pre mládež


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: rcbystricany.edupage.org, www.slovakiatrip.sk, pamiatkynaslovensku.sk, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

kaštieľ Chalmová


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu