Dolná Mičiná

Renesančný kaštieľ postavený na gotickom základe - hrádku, v obci Dolná Mičiná, vo Zvolenskej pahorkatine pri riečke Lukavica, JV od Banskej Bystrice.

kaštieľ / 410 m


SK | EN


hore

Dolná Mičiná, Banskobystrický kraj

N48° 40' 20.30",  E19° 13' 25.73"


Alsowfalu, Also Michina, Alsó Micsinye, Alsó-Micsinye, Alschó-Micschinye, Dolní Mičina, Alsómicsinye, Dolnia Mičiná

Prístup - Dolná Mičiná

Obec Dolná Mičiná sa nachádza asi 10km JV od Banskej Bystrice. Obcou prechádza cesta č.591, z ktorej potrebujeme odbočiť buď popri obchode s potravinami, alebo neskôr na malej križovatke na cestu, ktorá vedie popri Obecnom úrade. O pár metrov ďalej sa nachádza ihrisko, kde je aj menšie parkovisko. Odtiaľ pokračujeme peši až na koniec tejto ulice, popri rodinných domoch zahneme doprava a potom vzápätí znovu doprava cez vegetáciou zarastený areál až ku kaštieľu Dolná Mičiná.

Kaštieľ je na súkromnom pozemku a chátra, vstup len na vlastnú zodpovednosť.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Dúbravica - 3.7 km, Hronsek - 5.6 km, Banská Bystrica - 9.2 km, Slovenská Ľupča - 11.9 km, Ľubietová - 13 km, Zvolenský hrad - 13.1 km, Vígľaš - 14.1 km, Pustý hrad - 15.4 km

Interiér a exteriér

Je to dvojposchodová bloková budova na obdĺžnikovom pôdoryse so štyrmi nárožnými baštami kruhového pôdorysu. Tento typ kaštieľa s priečelnou ochodzu vklinenou medzi okrúhle nárožné bašty vytvára prechodný typ medzi starými hradnými kaštieľmi a neskoršími vidieckymi kúriami. Pred hlavnou fasádou v prízemí a na prvom poschodí, medzi obidvoma nárožnými vežami sú postavené otvorené arkády. Hlavný vchod je v strednej ose hlavnej fasády, vedie k nemu dvojité schodište, umiestnené za arkádami. Arkády v poschodí vytvárajú otvorenú chodbu, z ktorej sa do budovy vstupuje rozšírenými dverami v strednej ose a do východnej bašty rannobarokovým kamenným portálom.

V strede dispozície na severnej strane objektu vystupuje schodiskový priestor vežového tvaru, ktorý prečnieva nad strešnú rímsu asi o polovicu podlažia. Na južnej strane nad vstupnou časťou objektu na prvom poschodí sa nachádza krytá terasa po celej šírke fasády medzi baštami. Kaštieľ je zastrešený mansardovou strechou, bašty majú strechy kužeľovitého tvaru, krytina je šindľová. Najvyššie podlažie schodišťovej veže bolo prístupné barokovým dreveným schodišťom a dreveným, ľudovo chápaným parapetom, ktorý ústil do podkrovia. Miestnosť je z troch strán osvetľovaná vždy dvoma oknami so segmentovými záklenkami. Do kaplnky viedli barokové dvojkrídlové dvere.

Klenba je ešte aj dnes, hoci so slabou viditeľnosťou, pokrytá barokovou nástennou maľbou iluzívneho ornamentálneho charakteru. V nároží nad krbom je dnes ťažko čitateľný nápis, spomínajúci mená zrejme Benickovcov, stavebníkov v 17. storočí. V priestore je umiestnený neskoro renesančný krb, po stranách s pilastrami, pojatými plochou ľudovou ornamentikou.

Odkedy objekt prešiel do súkromného vlastníctva, nevykonávali sa na ňom žiadne úpravy smerujúce k jeho záchrane. V dôsledku toho je dnes kaštieľ v dezolátnom stave a každým dňom sa tento stav ešte viac zhoršuje.Dolná Mičiná - pôdorys

Pôdorys - Dolná Mičiná


Fotogaléria

2017

 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Hlavná brána
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Pohľad na objekt
 • Dolná Mičiná-Interiér - detail strielne
 • Dolná Mičiná-Interiér - detail klenby
 • Dolná Mičiná-Interiér
 • Dolná Mičiná-Interiér
 • Dolná Mičiná-Interiér
 • Dolná Mičiná-Interiér - zachované maľby na najvyššom poschodí
 • Dolná Mičiná-Interiér - detail strielne

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Dolná Mičiná-história
 • Dolná Mičiná-história
 • Dolná Mičiná-história
 • Dolná Mičiná-história
 • Dolná Mičiná-1951

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • Dolná Mičiná-Poslal: Jozef
 • Dolná Mičiná-Poslala: Jana Alakšová

Pošlite nám vaše fotografie - Dolná Mičiná

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Zmienky o histórii kaštieľa sú pomerne chudobné, podľa mnohých zdrojov sa vznik kaštieľa datuje do druhej polovice 16. storočia. Je teda typickým príkladom neskoro renesančnej fortifikačnej stavby. Kaštieľ bol postavený na starších základoch, predpokladá sa, že sa jednalo o panské sídlo alebo hrádok. Existujúce zdroje sa viažu vo všeobecnosti na majetky Benickovcov v okolí Mičinej, priame archívne správy ku kaštieľu v Dolnej Mičinej sa nenašli. Aký bol osud kaštieľa pred rokom 1667 nie je známe. Predpokladá sa, že pod vplyvom udalostí ako napr. vpád Turkov na Dolnú Mičinú v r.1590, prinajmenšom do roku 1657, bol kaštieľ dlhšiu dobu neobývaný a spustnutý, čo dalo základ k veľkej prestavbe a úprave krátko na to, v roku 1667.

Obnovu kaštieľa financoval Tomáš Benický z Mičinej so svojou manželkou Katarínou Merwaldovou, ktorí získali tento majetok po rodine Mičinských. Podľa zvyklostí svojej doby označili v nápisovej tabuli prestavbu za novostavbu od základov. Táto neskororenesančná úprava znamenala prestavbu staršej zničenej pevnosti na pohodlné feudálne sídlo s reprezentačnými miestnosťami. Navonok kaštieľ ostával ešte stále pevnosťou s kamenným bosovaným portálom a padacím mostom, kľúčovými strieľňami a malými oknami v nižších podlažiach.

V 2. tretine 18. storočia došlo k ďalšej prestavbe, ktorú podnietil veľký požiar. Baroková obnova sa v interiéroch prejavila najmä v detailoch vložením dverí s rokokovým kovaním, úpravou hlavného schodišťa a zriadením kaplnky, prístupnej ľudovo stvárnením dreveným schodišťom. Pri tejto úprave bola zamurovaná štítková atika, dôležitý pevnostenský architektonický prvok a nahradená šindľovou mansardovou strechou a vikiermi.

Úpravy v 19. a 20. storočí sa v zásade nedotkli charakteru objektu a znamenali len bežnú údržbu, prípadne zmodernizovanie priestorov otvorením secesného otvoru z ústrednej miestnosti prvého poschodia na arkádu a vložením kachľových pecí. Úpravy sa týkali skôr okolia kaštieľa, kde bol vytvorený krajinný park s prístupovou gaštanovou alejou, vyrúbanou pri zmene majiteľov v roku 1945 a schodíkmi, ktoré vytvárali kompozíciu parku rešpektujúcu prírodný terén v okruhu kopca okolo kaštieľa. Kaštieľ bol do prechodu frontu bývaný, ale vojnové udalosti ho značne poškodili.

Od konca 2. svetovej vojny kaštieľ užívalo JRD v Dolnej Mičinej ako sklady obilia a zemiakov. Tento spôsob využitia s ohľadom na umelecko-historickú a architektonickú hodnotu objektu bol maximálne nevhodný a drastický. Počas používania objektu neprevádzal užívateľ žiadnu údržbu ani opravy, v dôsledku čoho zostal kaštieľ v zlom stavebno-technickom stave. V roku 1958 prešiel kaštieľ z časti do súkromného vlastníctva a z časti do správy MND. Ani títo však nezabezpečovali najnutnejšiu úpravu objektu. Jediným pozitívnym prejavom jeho záchrany bola oprava strechy prevedená v roku 1963. Návrh na pamiatkovú úpravu predložený v roku 1969 zostal bez realizácie.

V roku 1991 kaštieľ prešiel na základe dedičstva na nových majiteľov. Odkedy objekt prešiel do tohto vlastníctva, nevykonávali sa na ňom žiadne úpravy smerujúce k jeho záchrane. V dôsledku toho je dnes kaštieľ v dezolátnom stave a každým dňom sa tento stav ešte viac zhoršuje.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách na súkromnom pozemku, no je možné sa doň dostať na vlastné riziko


Komentáre k objektu

 • Motourbexer
 • 11.09.2021 21:32
 • Dolná Mičiná


Momentalne dvere zabezpecene dvoma novymi zamkami ale vypacene a da sa v poho dostat dnu..po uzkim chodniku da sa prejst zrucnejsie aj s moto ale par metrov sa da odparkovar..zaujimave miesto...vela trestuhodnych veci sa tam udialo ale uvidite sami...odporucam navstivit


 • Ivana
 • 15.07.2020 19:37
 • Dolná Mičiná


12.7.2020 som tam bola ale žiaľ dnu sa už nedá dostať vôbec, boli tam železné dvere ... alebo sme len nenašli vchod, poriadne je to zarastené, pozor kam stúpate, okolo je priekopa uff ale inak je nádherný, boli sme milo prekvapení

Hrady-zamky.sk: Neviem ci ste nasli vstup cez pivnicne priestory, nakolko cez hlavny vchod sa dnu dostat neda. Ale je mozne, ze aj ten pivnicny vchod ovtedy niekto zabezpecil. Zial, tato pamiatka je v dezolatnom stave. Je v sukromnych rukach a dotycny sa on nestara.


 • Jana
 • 18.06.2020 10:45
 • Dolná Mičiná


Nahrala som zopár fotiek a nevidím ich. Nepáči sa Vám? Dala som sem, Hronsek a Dúbravica. Ďakujem

Hrady-zamky.sk: Vase fotografie nam prisli, zaco vam dakujeme, no mame ich strasne vela od mnohych uzivatelov, postupne sa knim urcite dostaneme, len to chce cas. Vase fotky sa nam pacia :)Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, PISOŇ Š. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Martin : Osveta 1977 WEB: www.dolnamicina.sk, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Dolná Mičiná


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu