Zrekonštruovaný kaštieľ, pôvodne vodný hrad, sa nachádza v obci Hronsek, na ľavom brehu rieky Hron asi 10km južne od Banskej Bystrice.
Hronsek, Banskobystrický kraj, 309 m n.m.
N48° 38' 53.09", E19° 09' 26.90"
Galowycz, Czwyklina, Garanzegh, Cwklina, Garamsseg, Hronec, Hronsek-Skalka, Garansek, Garamszeg
Zrekonštruovaný goticko-renesančný kaštieľ v Hronseku sa nachádza priamo v obci Hronsek, neďaleko Banskej Bystrice. Z hlavnej Hronseckej cesty sa k hradu dostaneme jednoducho cez bránu - táto odbočka k hradu je medzi ulicami Zámocká a Záhumnie. Auto teda môžeme odstaviť priamo pred objektom. Okrem vodného hradu sa v Hronseku nachádza aj Soósovsko-Géczyovský kaštieľ a drevený artikulárny kostol, zapísaný do UNESCO.
Okolité hrady (vzdušná čiara):
Dolná Mičiná - 5.6 km, Zvolenský hrad - 8.6 km, Dúbravica - 9.1 km, Banská Bystrica - 9.9 km, Pustý hrad - 10.8 km, Vígľaš - 14.7 km, Slovenská Ľupča - 16.5 km, Dobrá Niva - 16.6 km, Ľubietová - 18.5 km, Kremnica - 18.8 km
Pôvodný vodný hrad mal kvôli tureckým nájazdom vybudované opevnenie tvorené obranným múrom so štyrmi vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom. Objekt pozostáva z troch budov. Ich najväčšími skvostami sú nástenné maľby v interiéri. Na maľbách, ktoré sú už zreštaurované, vidieť rozličné výjavy. Vtáky, psy i zajace, dokladujú, že pôvodní majitelia boli podľa všetkého poľovníkmi, sú tam aj náboženské motívy, ktoré zrejme vznikli na objednávku, keďže v obci v tom čase nebol kostol a jednu zo sál na hrade používali ako modlitebňu. Bohoslužby sa preniesli v obci do dreveného artikulárneho kostolíka až v 18.storočí, ktorý v tom čase postavili. Niektoré maľby siahajú až do antiky.
Najstarším skvostom na hrade je komín v nadstavbe hradu z druhej polovice 14.storočia, zaujímavosťou je portál do jednej zo sál, ktorý má nádhernú výzdobu aj s rodovým erbom. Vo veľkých miestnostiach sú drevené stropy, ktoré sú však už replikami pôvodných. Bola tam objavená aj rarita – pôvodná miestnosť stredovekého záchoda. Vodný hrad bol po 26 rokoch trvajúcej rekonštrukcie obnovený.
2016
Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk
Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov
Hrad dal postaviť rod Géczyovcov pravdepodobne ešte v 14.storočí. Toto územie dostali od kráľa. Neskôr ho vlastnili ďalšie šľachtické rody ako Soosovci de Poltár, Battikovci z Vlkanovej, Schmideghovci, Róthovci z Kráľovej a keď sa dedička róthovského majetku Johanna vydala za grófa Jozefa Telekyho de Szék, prešiel majetok na rod Telekyovcov. Je to zároveň najstaršia dochovaná, pôvodne dvojpodlažná kamenná stavba na našom území. V roku 1576 bol tento Rothovsko-Telekyovský hrad prestavaný a opevnený a tak vznikla goticko-renesančná stavba, ktorá mala obranný múr so štyrmi vežami a vodnou priekopou s padacím mostom.
Od konca 17.storočia slúžil vodný hrad ako evanjelická modlitebňa, pôsobil tu i známy slovenský evanjelický farár a spisovateľ Ján Simonides. Za rákoczyovského stavovského povstania (1703 – 1714) tu bolo v pivniciach väzenie a údajne sa tu razili aj mince. Poslední majitelia priestory pivníc používali na uskladňovanie potravín z dôvodu, že boli suché. Aj napriek výskytu vody v priekope (pri povodni) nenasiakli vodou. Istý čas tu žil aj Žigmund Géczy - otec Juliany Korponayovej-Géczyovej (Levočská biela pani).
Potom čo sa vystriedalo viac vlastníkov, dostal sa objekt do správy pamiatkového úradu. Stavba začala chátrať od čias, ako ju opustili v roku 1978 poslední vlastníci: rodina Pršancová, Čiamporová a Halajová a objekt potom prešiel pod správu štátu.
V 20. storočí bol hrad čiastočne prebudovaný a v roku 2016 bola dokončená jeho 26 rokov trvajúca rekonštrukcia a niekdajší vodný hrad sa stáva dominantou obce Hronsek.
Objekt je po rekonštrukcii a bude slúžiť ako hotel.
Použité zdroje a literatúra: WEB: http://nasabystrica.sme.sk, hronsek.sk, sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk
Hronsek