Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov

Rozľahlý vežatý kaštieľ sa nachádza približne v strede obce Skýcov. Tento kaštieľ bol postavený v 17. storočí na mieste staršej gotickej pevnosti.

kaštieľ / 430 m


SK | EN


hore

Skýcov, Nitriansky kraj

N48° 30' 11.08",  E18° 25' 12.52"


Skycheu, Zquiteu, Skiczow, Skycow, Szkicó, kaštieľ Odescalchiovcov

Prístup - Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov

Zrekonštruovaný kaštieľ v Skýcove sa nachádza na Mierovej ulici. Na Hlavnej ulici môžeme zaparkovať pri miestnom pohostinstve a odtiaľ pár metrov peši po ulici kpt. Nálepku až sa dostaneme na Mierovú ulicu, prípadne z opačnej strany po Školskej ulici. Kaštieľ je v súkromných rukách, neprístupný verejnosti.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Hrušov - 2.8 km, Živánska veža - 8.4 km, Topoľčianky - 9.1 km, Čierny hrad - 10 km, Klátova Nová Ves - 10.8 km, Veľké Uherce - 12.2 km, Nová Baňa - 13.3 km, Šimonovany - 14.4 km, Bošany - 15.3 km, Žabokreky nad Nitrou - 15.7 km, Čereňany - 16.2 km, Gýmeš - 17.8 km, Chalmová - 18.6 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ bol postavený v 17. storočí pravdepodobne na mieste staršej gotickej pevnosti, hoci stavebno-historický výskum ukázal, že objekt nemá gotické základy, ale hľadiac na hĺbku výskumu to zároveň nevylučuje existenciu predošlej stavby gotického typu, prípadne hrádku.

Kaštieľ bol pôvodne renesančný, v 19. storočí ho však prebudovali v štýle stredovekého románskeho zámku. V strede kaštieľa bola kedysi slávnostná sála, v ktorej sa usporadúvali oslavy a hostiny. Zdobili ju nádherné klenby, ktoré sa tiahli k vrcholu veže. Opevnené jadro uzatvárala ďalšia budova. Vyrástlo na ňom viacero veží, okrem iného nárožná kruhová veža Nebojsa, bol obohnaný vodnou priekopou a vybavený padacím mostom.

Fotogaléria

2018

 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-história
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-história Zdoj: vasárnapi újság

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Foto 2017 - Poslal: Jozef
 • Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov-Letecký pohľad - Poslal: Jozef

Pošlite nám vaše fotografie - Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Hoci niektoré zdroje uvádzajú túto stavbu ako rytiersky hrad, stavebnou architektúrou ide skôr o kaštieľ, hoci sa pravdepodobne jednalo najprv o stredoveký gotický kamenný hrádok (v 15. storočí), okolo ktorého sa rozvinul pôdorys dnešného kaštieľa. Renesančný opevnený kaštieľ s nárožnými vežami bol postavený na týchto neskorogotických základoch niekedy po roku 1663. Začiatkom 18. storočia bol už kaštieľ opustený a chátral.

V 18. storočí sa Skýcov stáva majetkom grófskeho rodu Keglevichovcov a od roku 1812 kaštieľ prešiel do vlastníctva rodiny Odescalchi (knieža Furst August Odescalchi). Kaštieľ, ktorý vyhorel v roku 1886, bol v roku 1888 prestavaný v štýle stredovekého hradu. Jeho majiteľom bol vtedy knieža Arthur Odescalchi (Augustov syn) a za pomoci talianskych murárov a kamenárov dal prestavať kaštieľ obohnaný vodnou priekopou a padacím mostom. Bol opravený konzervovaním torzovitého stavu a romantickou výstavbou pseudorománskeho paláca na spôsob obytnej veže.

V roku 1893 odkúpil celý majetok arcivojvoda Augustín Habsburský z Topoľčianok, a ten si ho pripojil k svojmu topoľčianskemu panstvu. Augustín Habsburský vlastnil majetok až do roku 1920. V roku 1920 prechádza celý majetok spolu s kaštieľom do vlastníctva štátu.

Skýcovský kaštieľ bol počas druhej svetovej vojny vypálený. Po vojne bol však iba čiastočne obnovený a dlho stál v ruinách.

Kaštieľ sa začal opäť rekonštruovať až pred rokom 1989. Potom sa však práce spomalili až zastavili. Napokon kaštiel prešiel do súkromného vlastníctva a kaštieľ sa obnovuje pravdepodobne na účely hotela.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je v súkromných rukách a nie je prístupný verejnosti.


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.rrahornepozitavie.sk, sk.wikipedia.org, www.zitava.sk, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Kaštieľ Odescalchiovcov - Skýcov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu