Hliník nad Hronom

Pôvodne opevnený kaštieľ, postavený na mieste gotickej pevnôstky, sa nachádza v obci Hliník n/Hronom medzi Štiavnickými a Kremnickými vrchmi a pohorím Vtáčnika

Počasie Hliník n. Hronom

hore

Hliník nad Hronom, Banskobystrický kraj, 234 m n.m.

N48° 32' 34.25",  E18° 46' 58.22"


Gelednek, Gelenek, Hrinik, Geletnek, Limbach

Prístup a okolie

Kaštieľ v Hliníku nad Hronom sa nachádza v severnej časti obce. Z Priemyselnej ulice vedúcej cez obec sa cez Kamenársku alebo Mlynskú ulicu dostaneme na úzku uličku zvanú Kopaničná. Pôjdeme až na jej koniec, kde popri ceste môžeme zaparkovať.

Odtiaľ o pár metrov sa pešo vyberieme doľava, popri objekte školy po úzkej cestičke medzi domami, až prídeme k bránke s oplotením. Kaštieľ sa nachádza v areáli. Počas našej návštevy bol areál uzamknutý.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Revište - 5 km, Žarnovica - 8.1 km, Šášov - 9.5 km, Starý zámok - 12.2 km, Nový zámok - 12.8 km, Sitno - 17.5 km, Sivý Kameň - 19.1 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Renesančný kaštieľ je trojkrídlová dvojtraktová jednopodlažná stavba pôvodne z druhej polovice 16. storočia, postavený na mieste Jiskrovej pevnôstky. Bol prestavaný v roku 1610 a na začiatku 18. storočia.

Nárožia kaštieľa ukončujú veže na pôdoryse štvorca. Okná sú dekorované šambránami a suprafenestrami s trojuholníkovým štítom či profilovanou rímsou.

Pôdorys - Hliník nad Hronom


K tomuto objektu nie je dostupný pôdorys. Máte pôdorys k dispozícii? Napíšte nám

Fotogaléria

2020

  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt
  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt
  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt
  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt
  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • Hliník nad Hronom-Zdroj: OSZK MEK (keptar.oszk.hu)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

  • Hliník nad Hronom-2013 - Zdroj: Wikipedia

Pošlite nám vaše fotografie - Hliník nad Hronom

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

V Hliníku v roku 1440 bratríci na čele s Jánom Jiskrom z Brandýsa postavili neskorogotickú pevnôstku. Potom, čo sa vtedajšie mesto v druhej polovici 16. storočia dostalo z rúk kalvinistov do vlastníctva Dóczyovcov, títo tu vybudovali na mieste pevnôstky opevnený hlinický kaštieľ s priestrannými pivnicami a tajnými podzemnými chodbami. Kaštieľ rozšírili okolo roku 1610.

Od roku 1678 sa pokúšali kaštieľ dobyť Thökölyho vojská, ktoré ho v rokoch 1679 a 1682 ťažko poškodili. Začiatkom 18. storočia kaštieľ opäť vybudovali s dôrazom na zachovanie neskororenesančných stavebných prvkov.

O jeho obnovu sa v roku 1889 postaral banský erár a stal sa sídlom hlinickej lesnej správy. Posledná úprava okolo roku 1920 však narušila celkový charakter objektu, keď boli narušené časti zbúrané a zvyšné časti boli účelovo upravené. Ponechané boli len vonkajšie fasády podľa barokovo-klasicistickej úpravy zo začiatku 19. storočia. V roku 1951 sa v priestoroch kaštieľa zriadilo učilište. V súčasnosti je objekt vo vlastníctve občianskeho združenia a nachádza sa v oplotenom areáli.


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Kaštieľ je oplotený a neprístupný


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.hliniknadhronom.sk, www.pamiatkynaslovensku.sk, sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org/wiki/Geletnek Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Hliník nad Hronom


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu