Hliník nad Hronom

Pôvodne opevnený kaštieľ, postavený na mieste gotickej pevnôstky, sa nachádza v obci Hliník n/Hronom medzi Štiavnickými a Kremnickými vrchmi a pohorím Vtáčnika

kaštieľ / 234 m


SK | EN


hore

Hliník nad Hronom, Banskobystrický kraj

N48° 32' 34.25",  E18° 46' 58.22"


Gelednek, Gelenek, Hrinik, Geletnek, Limbach

Prístup - Hliník nad Hronom

Kaštieľ v Hliníku nad Hronom sa nachádza v severnej časti obce. Z Priemyselnej ulice vedúcej cez obec sa cez Kamenársku alebo Mlynskú ulicu dostaneme na úzku uličku zvanú Kopaničná. Pôjdeme až na jej koniec, kde popri ceste môžeme zaparkovať.

Odtiaľ o pár metrov sa peši vyberieme doľava, popri objekte školy po úzkej cestičke medzi domami, až prídeme k bránke s oplotením. Kaštieľ sa nachádza v areáli. Počas našej návštevy bol areál uzamknutý.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Revište - 5 km, Žiar nad Hronom - 7.6 km, Žarnovica - 8.1 km, Šášov - 9.5 km, Starý zámok - 12.2 km, Nový zámok - 12.8 km, Rudno - 14.9 km, Sitno - 17.5 km, Sivý Kameň - 19.1 km

Interiér a exteriér

Renesančný kaštieľ je trojkrídlová dvojtraktová jednopodlažná stavba pôvodne z druhej polovice 16. storočia, postavený na mieste Jiskrovej pevnôstky. Bol prestavaný v roku 1610 a na začiatku 18. storočia.

Nárožia kaštieľa ukončujú veže na pôdoryse štvorca. Okná sú dekorované šambránami a suprafenestrami s trojuholníkovým štítom či profilovanou rímsou.

Fotogaléria

2020

  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt
  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt
  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt
  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt
  • Hliník nad Hronom-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

  • Hliník nad Hronom-Zdroj: OSZK MEK (keptar.oszk.hu)
  • Hliník nad Hronom-Zdroj: OSZK MEK (keptar.oszk.hu)

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

  • Hliník nad Hronom-2013 - Zdroj: Wikipedia

Pošlite nám vaše fotografie - Hliník nad Hronom

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

V Hliníku v roku 1440 bratríci na čele s Jánom Jiskrom z Brandýsa postavili neskorogotickú pevnôstku. Potom, čo sa vtedajšie mesto v druhej polovici 16. storočia dostalo z rúk kalvinistov do vlastníctva Dóczyovcov, títo tu vybudovali na mieste pevnôstky opevnený hlinický kaštieľ s priestrannými pivnicami a tajnými podzemnými chodbami. Kaštieľ rozšírili okolo roku 1610.

Od roku 1678 sa pokúšali kaštieľ dobyť Thökölyho vojská, ktoré ho v rokoch 1679 a 1682 ťažko poškodili. Začiatkom 18. storočia kaštieľ opäť vybudovali s dôrazom na zachovanie neskororenesančných stavebných prvkov.

O jeho obnovu sa v roku 1889 postaral banský erár a stal sa sídlom hlinickej lesnej správy. Posledná úprava okolo roku 1920 však narušila celkový charakter objektu, keď boli narušené časti zbúrané a zvyšné časti boli účelovo upravené. Ponechané boli len vonkajšie fasády podľa barokovo-klasicistickej úpravy zo začiatku 19. storočia. V roku 1951 sa v priestoroch kaštieľa zriadilo učilište. V súčasnosti je objekt vo vlastníctve občianskeho združenia a nachádza sa v oplotenom areáli.

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Kaštieľ je oplotený a neprístupný


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: www.hliniknadhronom.sk, www.pamiatkynaslovensku.sk, sk.wikipedia.org, hu.wikipedia.org/wiki/Geletnek Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Hliník nad Hronom


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu