Žarnovica

Zrekonštruovaný, pôvodne opevnený kaštieľ, sa nachádza v Žarnovici, v Žiarskej kotline na styku Vtáčnika a Štiavnických vrchov.

kaštieľ / 226 m


SK | EN


hore

Žarnovica, Banskobystrický kraj

N48° 29' 01.32",  E18° 43' 08.78"


Zsarnóca

Prístup - Žarnovica

V Žarnovici sa dostaneme na nám. SNP, kde môžeme blízko mosta cez Kľakovský potok zaparkovať. Odtiaľ pokračujeme peši ďalej po ceste, až prídeme k prvej odbočke vpravo, ktorá vedie medzi Dolným kaštieľom (sídlo banky) a penziónom. Horný kaštieľ Žarnovica sa nachádza na ľavej strane, hneď nad Dolným.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Revište - 4.2 km, Rudno - 7.1 km, Hliník nad Hronom - 8.1 km, Starý zámok - 12.9 km, Nový zámok - 13.4 km, Breznický hrad - 13.5 km, Nová Baňa - 13.6 km, Pukanec - 14.6 km, Živánska veža - 14.9 km, Sitno - 15.4 km, Žiar nad Hronom - 15.5 km, Šášov - 17 km, Hronský Beňadik - 19.5 km

Interiér a exteriér

Kaštieľ je hranolová trojpodlažná stavba na pôdoryse obdĺžnika s valbovou strechou. Päťosová fasáda je horizontálne členená kordónovými rímsami, okná majú profilované nadokenné rímsy. Miestnosti prízemia kaštieľa sú zaklenuté valenou klenbou s lunetami.

V r.2018-2019 došlo k I.etape renovácie kaštieľa, kde sa okrem iného obnovila fasáda, rímsy a vymenili sa okná.

Fotogaléria

2020

 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Žarnovica-1910 Zdroj: gallery.hungaricana.hu
 • Žarnovica-Zdroj: gallery.hungaricana.hu
 • Žarnovica-1902 Zdroj: gallery.hungaricana.hu
 • Žarnovica-Zdroj: mek.oszk.hu

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • Žarnovica-2020 Poslal: Martin

Pošlite nám vaše fotografie - Žarnovica

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Podľa niektorých zdrojov dal kaštieľ postaviť Filip Dóczy v roku 1490. Spomína sa aj pôvodný gotický hrad, na ktorého základoch bol údajne objekt postavený (zrejme slúžil ako predpevnosť hradu Revište) a ktorý Filip získal od panovníka Mateja Korvína za zásluhy v bojoch proti husitom. Táto informácia však nie je potvrdená a niektorí historici existenciu pôvodného hradu úplne vylučujú.

Iné zdroje spomínajú ako staviteľa kaštieľa kráľovského pokladníka Urbana Dóczyho z Veľkej Lúče, v rokoch 1480-1485, ktorý v roku 1479 dostal od kráľa Mateja Korvína do daru aj hrad Revište. Každopádne zásluhu na stavbe kaštieľa môžeme s najväčšou pravdepodobnosťou pripísať Dóczyovcom.

Tento trojposchodový neskorogotický objekt bol bez veže a v čase pokoja slúžil na výber mýta, kontrolu obchodnej cesty a tiež ako rezidencia hradných pánov. Stál v samostatnom opevnení, v 16. a 17. storočí so zosilnenou obranou.

Kaštieľ dlhodobo vlastnili Dóczyovci, no po ich vymretí v polovici 17. storočia sa dostalo mesto pod správu Banskej komory v Banskej Štiavnici, neskôr aj panstvo Revište. Správa panstva sa usídlila v kaštieli. Počas správy kaštieľa Banskou komorou bol pristavený neďaleký Dolný kaštieľ. Kaštieľ bol prestavaný v druhej polovici 19. storočia po požiari v roku 1848, kedy Žarnovica vyhorela. Budova bola začiatkom 20. storočia prispôsobená na kancelárske priestory, po vzniku I. Československej republiky tu sídlil Lesný úrad a neskôr riaditeľstvo Štátnych lesov a majetkov.

V čase SNP v roku 1944 sídlilo v budove veliteľstvo trnavskej posádky a po ňom rota nitrianskej domobrany. Do prázdnych priestorov sa následne v roku 1957 umiestnila hájnická škola, neskôr odborné drevárske učilište.

Medzitým v roku 1966 bola realizovaná generálna oprava objektu – výmena okien, dverí, podláh, malieb interiéru. Oprava fasád však zrealizovaná nebola. Dlhodobo nevyužívaný objekt zmenil niekoľkokrát vlastníka. V rokoch 2011 a 2012 bolo predchádzajúcim vlastníkom zrealizované len statické zabezpečenie oporného múra.

Od roku 2016 sa majiteľom kaštieľa stáva mesto Žarnovica. V rokoch 2018-2019 pod vedením mesta došlo k prvej etape renovácie kaštieľa, kde sa okrem iného obnovila fasáda, rímsy a vymenili sa okná.

Povesti a legendy

Povráva sa...

Majiteľ kaštieľa Žigmund Dóczy prišiel v roku 1647 o život, keď nechcel, aby jeho manželku odvliekli do Turecka medzi otrokyne. Tie väčšinou končili v háreme. O jej česť mohol bojovať len panovník. Žigmund bránil svoju manželku Eufrozínu a kaštieľ zo všetkých síl, no útočiaci Turci boli v prevahe. Nakoniec ho sťali. Žigmund zomrel ako 45-ročný a je pochovaný v kostole v Ladomerskej Vieske. Na jeho epitafe je text, ktorý v latinčine približuje práve príbeh týkajúci sa jeho boja a popravy.

Užitočné informácie

Kaštieľ je zrekonštruovaný, momentálne verejnosti neprístupný


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: regiongron.sk/mestsky-kastiel/, pohronskehrady.sk, www1.pluska.sk Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Žarnovica


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu