Žarnovica

Zrekonštruovaný, pôvodne opevnený kaštieľ, sa nachádza v Žarnovici, v Žiarskej kotline na styku Vtáčnika a Štiavnických vrchov.

Počasie Žarnovica

hore

Žarnovica, Banskobystrický kraj, 226 m n.m.

N48° 29' 01.32",  E18° 43' 08.78"


Zsarnóca

Prístup a okolie

V Žarnovici sa dostaneme na nám. SNP, kde môžeme blízko mosta cez Kľakovský potok zaparkovať.

Odtiaľ pokračujeme pešo ďalej po ceste, až prídeme k prvej odbočke vpravo, ktorá vedie medzi Dolným kaštieľom (sídlo banky) a penziónom. Horný kaštieľ sa nachádza na ľavej strane, hneď nad Dolným.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Revište - 4.2 km, Hliník nad Hronom - 8.1 km, Starý zámok - 12.9 km, Nový zámok - 13.4 km, Pukanec - 14.6 km, Živánska veža - 14.9 km, Sitno - 15.4 km, Šášov - 17 km, Hronský Beňadik - 19.5 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Kaštieľ je hranolová trojpodlažná stavba na pôdoryse obdĺžnika s valbovou strechou. Päťosová fasáda je horizontálne členená kordónovými rímsami, okná majú profilované nadokenné rímsy. Miestnosti prízemia kaštieľa sú zaklenuté valenou klenbou s lunetami.

V r.2018-2019 došlo k I.etape renovácie kaštieľa, kde sa okrem iného obnovila fasáda, rímsy a vymenili sa okná.

Pôdorys - Žarnovica


K tomuto objektu nie je dostupný pôdorys. Máte pôdorys k dispozícii? Napíšte nám

Fotogaléria

2020

 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt
 • Žarnovica-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Žarnovica-1910 Zdroj: gallery.hungaricana.hu
 • Žarnovica-Zdroj: gallery.hungaricana.hu
 • Žarnovica-1902 Zdroj: gallery.hungaricana.hu
 • Žarnovica-Zdroj: mek.oszk.hu

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Žarnovica

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

Podľa niektorých zdrojov dal kaštieľ postaviť Filip Dóczy v roku 1490. Spomína sa aj pôvodný gotický hrad, na ktorého základoch bol údajne objekt postavený (zrejme slúžil ako predpevnosť hradu Revište) a ktorý Filip získal od panovníka Mateja Korvína za zásluhy v bojoch proti husitom. Táto informácia však nie je potvrdená a niektorí historici existenciu pôvodného hradu úplne vylučujú.

Iné zdroje spomínajú ako staviteľa kaštieľa kráľovského pokladníka Urbana Dóczyho z Veľkej Lúče, v rokoch 1480-1485, ktorý v roku 1479 dostal od kráľa Mateja Korvína do daru aj hrad Revište. Každopádne zásluhu na stavbe kaštieľa môžeme s najväčšou pravdepodobnosťou pripísať Dóczyovcom.

Tento trojposchodový neskorogotický objekt bol bez veže a v čase pokoja slúžil na výber mýta, kontrolu obchodnej cesty a tiež ako rezidencia hradných pánov. Stál v samostatnom opevnení, v 16. a 17. storočí so zosilnenou obranou.

Kaštieľ dlhodobo vlastnili Dóczyovci, no po ich vymretí v polovici 17. storočia sa dostalo mesto pod správu Banskej komory v Banskej Štiavnici, neskôr aj panstvo Revište. Správa panstva sa usídlila v kaštieli. Počas správy kaštieľa Banskou komorou bol pristavený neďaleký Dolný kaštieľ. Kaštieľ bol prestavaný v druhej polovici 19. storočia po požiari v roku 1848, kedy Žarnovica vyhorela. Budova bola začiatkom 20. storočia prispôsobená na kancelárske priestory, po vzniku I. Československej republiky tu sídlil Lesný úrad a neskôr riaditeľstvo Štátnych lesov a majetkov.

V čase SNP v roku 1944 sídlilo v budove veliteľstvo trnavskej posádky a po ňom rota nitrianskej domobrany. Do prázdnych priestorov sa následne v roku 1957 umiestnila hájnická škola, neskôr odborné drevárske učilište.

Medzitým v roku 1966 bola realizovaná generálna oprava objektu – výmena okien, dverí, podláh, malieb interiéru. Oprava fasád však zrealizovaná nebola. Dlhodobo nevyužívaný objekt zmenil niekoľkokrát vlastníka. V rokoch 2011 a 2012 bolo predchádzajúcim vlastníkom zrealizované len statické zabezpečenie oporného múra.

Od roku 2016 sa majiteľom kaštieľa stáva mesto Žarnovica. V rokoch 2018-2019 pod vedením mesta došlo k prvej etape renovácie kaštieľa, kde sa okrem iného obnovila fasáda, rímsy a vymenili sa okná.


Povesti a legendy

Povráva sa...

Majiteľ kaštieľa Žigmund Dóczy prišiel v roku 1647 o život, keď nechcel, aby jeho manželku odvliekli do Turecka medzi otrokyne. Tie väčšinou končili v háreme. O jej česť mohol bojovať len panovník. Žigmund bránil svoju manželku Eufrozínu a kaštieľ zo všetkých síl, no útočiaci Turci boli v prevahe. Nakoniec ho sťali. Žigmund zomrel ako 45-ročný a je pochovaný v kostole v Ladomerskej Vieske. Na jeho epitafe je text, ktorý v latinčine približuje práve príbeh týkajúci sa jeho boja a popravy.


Užitočné informácie

Kaštieľ je zrekonštruovaný, momentálne verejnosti neprístupný


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990 WEB: regiongron.sk/mestsky-kastiel/, pohronskehrady.sk, www1.pluska.sk Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Žarnovica


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu