hrad Šášov

Zrúcanina hradu je situovaná v okrajovej polohe Štiavnických vrchov na strmom, ľavobrežnom brale priamo nad dolinou rieky Hron. Nachádza sa v obci Šášovské Podhradie

zrúcanina hradu / 340 m


SK | EN


hore

Šášovské Podhradie, Banskobystrický kraj

N48° 34' 44.67",  E18° 53' 59.76"


Susal, castrum de Susol, Saasku, castrum Saaskw, Sassow, Saskő, Szászkő, Sachsenstein

Prístup - hrad Šášov

Výstup k hradu Šášov začína priamo v obci Šášovské Podhradie, kde je pár miest na parkovanie popri budove, v ktorom je zriadené i múzeum. Odtiaľ vedie na hrad zeleno značená turistická trasa.

Čas 15 min Profil +81m/-6m
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Žiar nad Hronom - 2.8 km, Hliník nad Hronom - 9.5 km, Starý zámok - 13.3 km, Nový zámok - 13.7 km, Kremnica - 14.2 km, Revište - 14.5 km, Pustý hrad - 15.6 km, Zvolenský hrad - 16.8 km, Žarnovica - 17 km, Dobrá Niva - 17.2 km, Sitno - 19.8 km

Interiér a exteriér

Zrúcaniny Šášovského hradu sa sústreďujú okolo ústredného pretiahnutého vnútorného hradu zakončeného kruhovou baštou. Pred ňou sa nachádza prístupová cesta do hradu, ktorá tu viedla cez predhradie s malou baštou. Z hradu sa zachovala pomerne veľká a rozľahlá časť, plná zaujímavých architektonických detailov.

Dominantné stavby tu predstavovali valcová veža pri vstupe na západnej strane a palác na východnej strane. Na podlhovastom nádvorí bola vykopaná kruhová cisterna ako jediný zdroj pitnej vody. So stavbou severného paláca súvisela i väčšia spotreba vody, a tak uprostred nádvoria vyhĺbili druhú cisternu. Konečné riešenie zásobovania vodou na Šášovskom hrade však predstavoval až trvalý zdroj - studňa v predhradí. Najvyššie položený gotický palác, ktorý tvorí základ horného hradu, bol často prestavovaný. Na dlhom úzkom vnútornom dvore boli rozmiestnené obytné budovy a na konci terasy na najvyššom mieste bol palác, zabezpečený neskôr trojhrannou vežou. Horný hrad sa zvažoval smerom od paláca k nádvoriu, ktoré uzatvárala veľká okrúhla bašta, chrániaca vstup do horného hradu. Pred ňou ležiace opevnené nádvorie lemovali obytné budovy na konci s okrúhlou strážnou vežou.

Hrad bol dobre opevnený aj v renesancii. Na šiji horského chrbta bolo priestranné dolné nádvorie, ktoré zabezpečovalo obranu goticko-renesančného horného hradu.hrad Šášov - pôdorys

Pôdorys - hrad Šášov


Legenda k pôdorysu:
1-horný hrad, 2-veža, 3-gotický palác, 4-kaplnka s cisternou, 5-renesančné obydlia a hospodárske budovy, 6-druhá cisterna, 7-vstupná brána, 8-prvé predhradie, 9-druhé predhradie, 10-studňa, 11-vstupná brána

Fotogaléria

2008

 • hrad Šášov-Vstupná brána a veža
 • hrad Šášov-Múry horného hradu s vežou
 • hrad Šášov-Komplex horného hradu
 • hrad Šášov-Horný hrad
 • hrad Šášov-Obytné a hospodárske budovy
 • hrad Šášov-Časť obytných budov
 • hrad Šášov-Časť obytných budov
 • hrad Šášov-Cisterna
 • hrad Šášov-Druhá cisterna
 • hrad Šášov-Gotický palác
 • hrad Šášov-Zvyšky trojhrannej veže
 • hrad Šášov-Studňa v druhom predhradí

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • hrad Šášov-1906
 • hrad Šášov-1936
 • hrad Šášov-1972
 • hrad Šášov-kresba

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Fotografie návštevníkov

 • hrad Šášov-Pohľad na hrad 2007 - Poslal: Peter
 • hrad Šášov-2020 - Anton Srnka
 • hrad Šášov-2020 - Anton Srnka
 • hrad Šášov-Orlívrch Saskövár 2017
 • hrad Šášov-2020 - Anton Srnka
 • hrad Šášov-5.9.2020 - Viliam Bakos

Pošlite nám vaše fotografie - hrad Šášov

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

V minulosti, keď utíchli nájazdy Tatárov, postavili pravdepodobne bratia Vincent a Peter z rodu Vancha /Bancsa, Vančaj/ základy hradu s názvom Susal. Počiatočná história hradu je však neznáma. Prvý raz sa spomína v listine z roku 1253. V roku 1283 bratanci kardinála Štefana, Tomáš, syn Petrov a Orbas zamenili svoje farnádske panstvo za hrad Šášov s ostrihomským arcibiskupom Lodomierom. Okolo r.1306 hrad obsadili vojská Matúša Čáka Trenčianskeho. Hrad vlastnili len do r.1321, keď Matúš Čák zomrel. Až do roku 1329 boli na Šášove hradnými kastelánmi štiavnický komorný gróf Ján a Imrich Bečej. V roku 1336 bol na hrade kastelánom syn Imrich Bečeja, zvaný Vesszös (Prútkár), ktorý si násilne privlastnil šesť dedín, patriacich mestu Štiavnica. Jeho následníkom bol Ladislav Köbölkuthy (1352). Za kastelánstva Köbölkuthyho sa Štiavničania obrátili s písomnou ponosou na kráľa Ľudovíta, ktorý rozkazom zo dňa 21.apríla 1352 vrátil privlastnené dediny Štiavničanom. Títo kasteláni znepokojovali i opátstvo hronsko-svätobeňadické, plienili ho a keď sa dalo, poškodzovali jeho majetky. Neobyčajne mnoho škôd narobili kasteláni Baška z Kostolian (1362) a Peter z Branča (1373). V r.1387 kráľ Žigmund daroval hrad a panstvo barónom Frankovi a Simonovi Szécsényovcom. V Roku 1390 Žigmund daroval hrad Lenšťakovi z Jelšavy, po ňom ho zdedil jeho syn Juraj. V roku 1393 ho kráľ zamenil za hrad Šariš s Jurajom zo Štítnika. V roku 1401 bol majiteľom hradu Žigmund zo Štítnika, syn Jurajov, v roku 1413 sa hrad stal opäť kráľovským majetkom.

V roku 1424 kráľ Žigmund daroval Šášov svojej manželke, kráľovnej Barbore. V rokoch 1441-1447 mal hrad vo vlastníctve husita Peter Kollár. V r.1477 kráľ Matej Korvín daroval hrad Šášov i Revište svojej manželke Beatrix. Po smrti kráľa Mateja vdova Beatrix darovala Šášov jágerskému arcibiskupovi Urbanovi Dóczymu z Veľkej Lúče. Rod Dóczyovcov hrad prestaval na opevnené renesančné šľachtické sídlo, zabezpečené predhradím. Šášov bol majetkom rodiny Dóczyovcov až do roku 1647, keď sa po vymretí rodu dostal do vlastníctva banskej komory. V roku 1650 získal hradné panstvo kúpou Gašpar Lippay.

Rušné časy nastali od roku 1664, keď gróf Souches s cisárskym vojskom na mnohých miestach porazil turecké vojská a získal od nich niektoré hrady. V roku 1677 však obrancovia hradov Šášov a Revište nevydržali krutý nápor vojska Imricha Thökölyho. Hrad Šášov bol zničený okolo r.1708, keď cisárske vojská v poslednej chvíli vyhodili hrad do vzduchu, aby ho turecké vojská nezískali. Hrad Revište však z nezistených príčin zostal celý. Šášov však od tej doby nebol opravený a nemohol tak plniť obrannú funkciu. Odvtedy hrad pustol.

Prvý projekt obnovy hradu začal v roku 2009, kedy sa na delovej bašte začal obnovovať záklenok západného okenného otvoru druhého nadzemného podlažia. Od roku 2013 na hrade prebiehajú intenzívnejšie záchranné práce pod vedením Združenia na záchranu hradu Šášov.

Povesti a legendy

Povesť o hrade

Údajne existuje tajuplná podzemná chodba, ktorá mala viesť z hradu až do kaštieľa v Ladomerskej Vieske. V nej sa nachádza zasypaná žena s dieťaťom i manželom, ktorí tam našli svoju smrť počas požiaru v ladomerskom kaštieli začiatkom 17.storočia pri pokuse uniknúť plameňom.

Povesť o šašovi

Zvolenský hradný pán vracal sa z poľovačky deň čo deň mrzutejší. Horu prechodil krížom-krážom a medvede akoby zem prehltla. Aj dvorný blázon si z neho utiahol. Vraj, či mu nemá zver nadháňať? Keď tak, nuž dobre. Ráno ho pán vzal za slovo. Šli, a šli. Slnko sa už schyľovalo k obzoru, keď konečne naďabili na maca huňatého. Dobre abo nebárs. Zoči-voči vytúženej koristi lovec chybil. Bolo zle. Šašo po poľovníckej sláve netúžil, ale keď videl, ako vydráždená ozruta spoločníka mu krvaví, chytil sekeru a ťal. Tak sa stalo, že na brale nad miestom zápasu pán dal vystavať hrad a z vďačnosti ho daroval svojmu záchrancovi. Po ňom pevnosť nazvali Šašovom.

Užitočné informácie

Zrúcanina je voľne prístupná
Viac informácií


Komentáre k objektu

 • Vierka Olahova
 • 29.07.2020 11:13
 • hrad Šášov


Prosím vás ako sa to volá keď kceme na Chrome mapa šašou na lovinobaňi

Hrady-zamky.sk: Neviem presne co mate na mysli, treba zadat do vyhladavaca hrad Sasov


 • Dusan Vucenovic
 • 09.03.2019 12:37
 • hrad Šášov


hrad je dost stary ale je to tak pekne


 • Orlívrch Saskövár
 • 10.09.2017 06:53
 • hrad Šášov


https://m.facebook.com/hradsasov/?ref=m_notif&notif_t=notify_me_pagePoužité zdroje a literatúra: BÁRTA V., BARTA V., NEŠPOR J. Hrady a zámky na Slovensku. Banská Bystrica : AB ART press, KRIŽANOVÁ E.,PUŠKÁROVÁ B. Hrady,zámky a kaštiele na Slovensku. Bratislava : Šport 1990, MEDŇANSKÝ A., Malebná cesta dolu Váhom. Vydavateľstvo SSS, 2007, WEB: www.wikipedia.sk, www.wikipedia.com, www.encyklopedie.seznam.cz, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

hrad Šášov


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu