Pukanec

Zachované zvyšky hradieb, ktoré boli súčasťou hradu mestského typu, sa nachádzajú na južných svahoch Štiavnických vrchov v bývalom kráľovskom meste (dnes obec) Pukanec

Počasie Pukanec

hore

Pukanec, Nitriansky kraj, 350 m n.m.

N48° 21' 08.76",  E18° 43' 22.03"


Nemeth Baka, Backabanya, Pvkancz, Pwkancz, Puckano, Pukano, Bakamya, Bwka Banya, Nemetbacka sive Backabanya, Bocano, Buganz, Bacabanya, Pukanecz, Bakabánya

Prístup a okolie

Zvyšky múrov, ktoré pôvodne boli súčasťou mestského hradu, nájdeme jednoducho v okolí kostola Sv. Mikuláša. Cez obec Pukanec prechádza cesta Čierne blato, po ktorej sa dostaneme až na Nám. mieru. Na pravej strane od cesty sa nachádza budova pošty a hneď za ňou pred kostolom je priestranné parkovisko.

Odtiaľ sa vyberieme popri pošte po hlavnej ceste pešo a po chvíli odbočíme do prvej úzkej uličky vľavo, kde nájdeme zvyšky opevnenia.

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Hronský Beňadik - 12.2 km, Sitno - 13.3 km, Žarnovica - 14.6 km, Levice - 17.1 km, Nový zámok - 17.2 km, Starý zámok - 17.2 km, Revište - 18.8 km, Žibritov - 19.5 km, Živánska veža - 19.6 km

Geocaching v okolí


Interiér a exteriér

Dodnes je v obci Pukanec zreteľné trhové námestie s niekoľkými meštianskymi domami. Súčasťou pôvodného banského mesta bol mestský hrad s farským kostolom. Mal vstupnú vežu, ktorá bola, rovnako ako v kremnickom hradnom areáli, radnicou, zvonicou a mala vežu nad svätyňou kostola a vlastné opevnenie.

Z mestského hradu sa v súčasnosti zachoval kostol a časť opevnenia. Opevnenie mestského hradu bolo sčasti drevené, ale aj kamenné, ktoré tvorilo hlavne opevnenie kostola.

Pôdorys - Pukanec


K tomuto objektu nie je dostupný pôdorys. Máte pôdorys k dispozícii? Napíšte nám

Fotogaléria

2020

 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt

Na uvedené fotografie sa vzťahujú autorské práva © hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Pukanec-1902 - 1918 Zdroj: pukanec.sk
 • Pukanec-1857 Pukanský hrad Zdroj: pukanec.sk
 • Pukanec-Dolná mestská brána Zdroj: pukanec.sk

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Pukanec

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

História a osobnosti

Pukanec patril v minulosti ku kráľovským banským mestám, ktorých výsadou bolo i právo ohradiť sa. Mesto bolo pravdepodobne ohradené už v časoch husitských vojen drevenou palisádovou a zrubovou hradbou, ale takzvaný pukanský zámok – kostol bol ohradený kamenným múrom. Obranný význam hradieb vzrástol najmä v časoch tureckého nebezpečenstva. V Pukanci bola však už vtedy hradba v zlom stave a posledný raz ochránila mesto pri nájazde Turkov v roku 1568. Nasledujúceho roku sa vyvalila. Výstavba nového dreveného oplotenia prebiehala v rokoch 1569-1578.

Až krajinský snem v roku 1578 rozhodol o výstavbe opevnenia murovanými hradbami. Opevnenie budovali z kameňa a tehál. Nebolo zrejme nikdy dokončené, lebo pri veľkých tureckých pohromách v rokoch 1640 a 1664 sa spomína aj drevená palisáda. Je však možné a aj dosť pravdepodobné (podľa Jána Králika, pukanského archivára), že kamennou hradbou bolo opevnené len vnútorné mesto a drevenou palisádou predmestia. Pôdorysne tvorilo opevnenie obdĺžnik s dvoma nárožnými a jedným stredovým bastionom na kratšej strane pôdorysu. Turci Pukanec viac ráz spustošili a v roku 1664 načas obsadili. Neskôr po tom, čo baníctvo upadlo, sa z Pukanca sa v 18. storočí stalo poľnohospodársko-remeselnícke mestečko.

V hradbách boli situované dve mestské brány v severo-južnom smere. Horná brána pri Klopačke sa poslednýkrát spomína v roku 1799. Dolná stála v priestore medzi dnešnou poštou a lekárňou. Bez povolenia vrchnosti ju dal zbúrať mestský notár Július Ciglan v roku 1899. Okrem nich boli v hradbách aj dve bráničky – fortne pre peších, smerom do viníc a na Gágor.

Farský kostol sv. Mikuláša bol jadrom mestského hradu, podobného mestskému hradu v Kremnici. Do jeho priestorov sa vstupovalo mostom z námestia cez štvorposchodovú baštu, ktorá neskôr slúžila ako radnica. Stála v priestore dnešnej kostolnej brány (Kostol svetého Mikuláša).


Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti. Viete o nejakej? Napíšte nám

Užitočné informácie

Hradby sú voľne prístupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: pukanec.sk, slovakiana.sk, slovakregion.sk/pukanec, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Pukanec


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu