Pukanec

Zachované zvyšky hradieb, ktoré boli súčasťou hradu mestského typu, sa nachádzajú na južných svahoch Štiavnických vrchov v bývalom kráľovskom meste (dnes obec) Pukanec

zrúcanina hradu / 350 m


SK | EN


hore

Pukanec, Nitriansky kraj

N48° 21' 08.76",  E18° 43' 22.03"


Nemeth Baka, Backabanya, Pvkancz, Pwkancz, Puckano, Pukano, Bakamya, Bwka Banya, Nemetbacka sive Backabanya, Bocano, Buganz, Bacabanya, Pukanecz, Bakabánya

Prístup - Pukanec

Zvyšky múrov, ktoré pôvodne boli súčasťou mestského hradu, nájdeme jednoducho v okolí kostola Sv. Mikuláša. Cez obec Pukanec prechádza cesta Čierne blato, po ktorej sa dostaneme až na Nám. mieru. Na pravej strane od cesty sa nachádza budova pošty a hneď za ňou pred kostolom je priestranné parkovisko. Odtiaľ sa vyberieme popri pošte po hlavnej ceste pešo a po chvíli odbočíme do prvej úzkej uličky vľavo, kde nájdeme zvyšky opevnenia.

Čas < 5 min
Náročnosť Parkovisko parkovisko

Okolité hrady (vzdušná čiara):

Rudno - 8 km, Hronský Beňadik - 12.2 km, Sitno - 13.3 km, Žarnovica - 14.6 km, Nová Baňa - 14.7 km, Levice - 17.1 km, Nový zámok - 17.2 km, Starý zámok - 17.2 km, Revište - 18.8 km, Žibritov - 19.5 km, Živánska veža - 19.6 km

Interiér a exteriér

Dodnes je v obci Pukanec zreteľné trhové námestie s niekoľkými meštianskymi domami. Súčasťou pôvodného banského mesta bol mestský hrad s farským kostolom. Mal vstupnú vežu, ktorá bola, rovnako ako v kremnickom hradnom areáli, radnicou, zvonicou a mala vežu nad svätyňou kostola a vlastné opevnenie.

Z mestského hradu sa v súčasnosti zachoval kostol a časť opevnenia. Opevnenie mestského hradu bolo sčasti drevené, ale aj kamenné, ktoré tvorilo hlavne opevnenie kostola.

Fotogaléria

2020

 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt
 • Pukanec-Pohľad na objekt

Ak nie je uvedené inak, na fotografie sa vzťahujú autorské práva hrady-zamky.sk

Historické fotografie

 • Pukanec-1902 - 1918 Zdroj: pukanec.sk
 • Pukanec-1857 Pukanský hrad Zdroj: pukanec.sk
 • Pukanec-Dolná mestská brána Zdroj: pukanec.sk

Ak sa neuvádza zdroj, fotografie pochádzajú od filokartistov a užívateľov, ktorí nám ich zaslali či zapožičali, a tiež z voľne dostupných zdrojov, sociálnych sietí a archívov

Pošlite nám vaše fotografie - Pukanec

Maximálne 5 fotografií o veľkosti do 5MB, JPG alebo PNG


 Súhlasím so zverejnením fotografií na www.hrady-zamky.sk

UPOZORNENIE: Snažte sa posielať také zábery, ktoré sa vo fotogalérii nenachádzajú, prípadne ak sa objekt po rokoch zmenil, tak jeho aktuálny stav.
Fotografie podliehajú schvaľovaciemu procesu. Zverejnené budú len vybrané fotografie.

História a osobnosti

Pukanec patril v minulosti ku kráľovským banským mestám, ktorých výsadou bolo i právo ohradiť sa. Mesto bolo pravdepodobne ohradené už v časoch husitských vojen drevenou palisádovou a zrubovou hradbou, ale takzvaný pukanský zámok – kostol bol ohradený kamenným múrom. Obranný význam hradieb vzrástol najmä v časoch tureckého nebezpečenstva. V Pukanci bola však už vtedy hradba v zlom stave a posledný raz ochránila mesto pri nájazde Turkov v roku 1568. Nasledujúceho roku sa vyvalila. Výstavba nového dreveného oplotenia prebiehala v rokoch 1569-1578.

Až krajinský snem v roku 1578 rozhodol o výstavbe opevnenia murovanými hradbami. Opevnenie budovali z kameňa a tehál. Nebolo zrejme nikdy dokončené, lebo pri veľkých tureckých pohromách v rokoch 1640 a 1664 sa spomína aj drevená palisáda. Je však možné a aj dosť pravdepodobné (podľa Jána Králika, pukanského archivára), že kamennou hradbou bolo opevnené len vnútorné mesto a drevenou palisádou predmestia. Pôdorysne tvorilo opevnenie obdĺžnik s dvoma nárožnými a jedným stredovým bastionom na kratšej strane pôdorysu. Turci Pukanec viac ráz spustošili a v roku 1664 načas obsadili. Neskôr po tom, čo baníctvo upadlo, sa z Pukanca sa v 18. storočí stalo poľnohospodársko-remeselnícke mestečko.

V hradbách boli situované dve mestské brány v severo-južnom smere. Horná brána pri Klopačke sa poslednýkrát spomína v roku 1799. Dolná stála v priestore medzi dnešnou poštou a lekárňou. Bez povolenia vrchnosti ju dal zbúrať mestský notár Július Ciglan v roku 1899. Okrem nich boli v hradbách aj dve bráničky – fortne pre peších, smerom do viníc a na Gágor.

Farský kostol sv. Mikuláša bol jadrom mestského hradu, podobného mestskému hradu v Kremnici. Do jeho priestorov sa vstupovalo mostom z námestia cez štvorposchodovú baštu, ktorá neskôr slúžila ako radnica. Stála v priestore dnešnej kostolnej brány (Kostol svetého Mikuláša).

Povesti a legendy

K tomuto objektu nie sú dostupné žiadne povesti

Užitočné informácie

Hradby sú voľne prístupné


Komentáre k objektu

Momentálne žiadne príspevky

Použité zdroje a literatúra: WEB: pukanec.sk, slovakiana.sk, slovakregion.sk/pukanec, sk.wikipedia.org, Archív hrady-zamky.sk

Pridať komentár k objektu

Pukanec


UPOZORNENIE: Komentáre podliehajú schvaľovaciemu procesu